Manewr - Kursy na prawo jazdy Wrocław

Szkoła nauki jazdy – Manewr

Zachęcamy Państwa do śledzenia aktualności związanych z wydarzeniami w Ośrodku Szkolenia Kierowców Manewr we Wrocławiu. Znajdą tu Państwo m.in. informacje o naszych kursach na prawo jazdy. Zapraszamy do nas wszystkich, którzy chcieliby zapisać się na kurs, nasza oferta dotyczy również kształcenia kierowców zawodowych.

Chcesz zdać egzamin? Ucz się na cudzych błędach

Egzamin na prawo jazdy to bardzo stresujące wydarzenie dla każdego przyszłego kierowcy. Bardzo chętnie sięgamy wówczas po porady innych egzaminowanych, którzy pozytywnie przeszli test i jazdę z egzaminatorem. Ale cenne mogą być dla nas również opinie osób, które niestety nie zdały egzaminu. Dlaczego? Dzięki temu będziemy mogli poznać ich błędy, by w przyszłości skutecznie ich uniknąć.

Jak wyeliminować błędy podczas egzaminu na prawo jazdy?

Kurs prawa jazdy to idealny czas na to, aby wyszkolić wyłącznie dobre nawyki kierowcy. Wtedy właśnie powinniśmy zgłaszać do instruktora wszystkie swoje wątpliwości i nie obawiać się ewentualnych błędów. Instruktora jest po to, aby wyjaśniać nam niejasności i korygować nasze niedociągnięcia. Dodatkowo warto analizować błędy innych, by w przyszłości samemu ich uniknąć.

Oto najczęstsze błędy innych, których ty powinieneś uniknąć:

 • Niezdecydowanie przed sygnalizacją świetlną. Wielu egzaminowanych jest zaskoczonych przez żółte światło. Gdy zbliżasz się do sygnalizacji świetlnej i zapali się żółte światło, musisz szybko zdecydować, czy będziesz jechać dalej, czy też się zatrzymasz. Niepewnie zwalniając i zastanawiając się, tracisz cenny czas na wahanie się, przez co można wjechać na czerwonym świetle. A to jest bardzo poważne przewinienie. Działaj więc pewnie i bądź przygotowany na różne okoliczności.
 • Bądź ostrożny, gdy zapali się zielona strzałka. Gdy zapala się zielona strzałka, wielu egzaminowanych waha się i czeka na zachętę ze strony egzaminatora, zamiast samodzielnie dokonać decyzji. Pamiętaj, że zapalona zielona strzałka pozwala na warunkowy wjazd, pod warunkiem, że zatrzymasz się jako pierwszy. Gdy droga jest wolna i nie ma pieszych ani rowerzystów, powinieneś jechać! Twoja bierność może zostać potraktowana jako oznaka niewiedzy i braku odpowiedniego przygotowania.
 • Podczas wyjazdu z drogi podporządkowanej ustąp pierwszeństwa i jedź. Wielu egzaminowanych również i w tym przypadku czeka na zachętę do jazdy ze strony egzaminatora. Pamiętaj, że egzamin to nie kurs jazdy, dlatego sam musisz wiedzieć, kiedy wyjechać.
 • Na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym jedź ostrożnie i dynamicznie. Skrzyżowania, szczególnie z ruchem kierowanym, należy opuszczać pewnie i sprawnie. Egzaminowani często wiedzą jak się po nich poruszać, ale robią to tak wolno, że zmuszają innych kierowców do hamowania, co oznacza wymuszenie pierwszeństwa.
 • Bądź bardzo ostrożny, gdy zbliżasz się do przejścia dla pieszych. Niestety wiele negatywnych ocen na egzaminach wynika z braku reakcji egzaminowanego podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. Gdy widzisz przejście wraz z pieszymi, zdejmij nogę z gazu!

Więcej ›

Nowe daty kursów kat. B!

Serdecznie zapraszamy na nowe kursy prawa jazdy kat. B!

Nowe kursy rozpoczynamy:

3 kwietnia 2018

16 kwietnia 2018

Więcej szczegółów pod numerem telefonu: 71 326 20 00

Więcej ›

Planowane zmiany dla młodych kierowców!

Już w czerwcu planowane są zmiany dotyczące młodych kierowców na polskich drogach. Ze względu na liczne pytania postanowiliśmy przedstawić najistotniejsze zmiany:

 • Dwuletni okres próbny
 • Obowiązkowy dodatkowy kurs teoretyczny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego
 • Obowiązkowe praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym
 • Obowiązek oznakowania pojazdu, którym się kieruje „zielonym listkiem”
 • Obniżone limity dozwolonej prędkości na drogach różnego typu
 • Zakaz pracy w charakterze kierowcy
 • Zakaz osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem
 • Dwuletnie jakiekolwiek wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone przynajmniej mandatem lub wyrokiem sądu skutkować będzie wydłużeniem dwuletniego okresu próbnego o kolejne dwa lata
 • Znaczące zmiany dotyczące redukcji punktów oraz karania kierowców za przekroczenie dozwolonego limitu punktów karnych.

Więcej ›

Egzamin na prawo jazdy zimą? Dlaczego nie!

Większość kursantów obawia się zdawania egzaminu na prawo jazdy zimą. Pod koniec roku zwykle zmniejsza się liczba osób chętnych na kurs prawa jazdy w szkołach. Okazuje się jednak, że takie podejście jest zupełnie niesłuszne i niezrozumiałe dla instruktorów. Po pierwsze, zima to najlepszy moment, aby nauczyć się jazdy w trudnych warunkach. Po drugie, jako w przyszłości kursant jako kierowca będzie musiał poradzić sobie z różnymi sytuacjami na drogach, więc warto jak najwcześniej nabyć niezbędne do tego kompetencje, najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora.

Co ciekawe, najwięcej wypadków drogowych ma miejsce nie zimą czy jesienią, gdy warunki atmosferyczne są gorsze, ale wiosną i latem. Dlaczego? Dobre warunki drogowe sprawiają, że kierowcy są mniej ostrożni, a często nawet jeżdżą bardziej brawurowo. Jesienią i zimą jezdnie są mokre, pokryte śniegiem, dni krótkie, często pojawia się mgła i widoczność jest utrudniona, ale to właśnie wtedy jeździmy ostrożnie i bardziej przewidująco.

Nie bój się egzaminu na prawo jazdy zimą!

Nie należy obawiać się egzaminów na prawo jazdy zimą. O ile warunki na drogach mogą być trudniejsze, o tyle sam egzamin może okazać się łatwiejszy. Przede wszystkim ostrożność egzaminowana, podobnie jak wszystkich innych kierowców, będzie znacznie większa. Po drugie na ośnieżonej nawierzchni znacznie trudniej przekroczyć dozwoloną prędkość. Co więcej, z powodu śniegu zmniejsza się liczba dogodnych miejsc do sprawdzania umiejętności parkowania, więc najczęściej egzaminatorzy ograniczają się wyłącznie do dużych placów miejskich. Jak się zatem okazuje, co potwierdzają liczne statystyki, śnieg zamiast utrudniać, może ułatwić zdanie egzaminu na prawo jazdy.

Jeśli zatem czeka cię egzamin na prawo jazdy zimą, nie powinieneś od razu wpadać panikę ani reagować zbytnim stresem. Pamiętaj, że leżący śnieg, zakrywający linie poziome czy mgła utrudniają widoczność zarówno egzaminowanemu, jak i egzaminatorowi. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku ostrożność i umiejętność panowania nad każdą sytuacją.

Więcej ›