Badania lekarskie na prawo jazdy

Badania lekarskie na prawo jazdy

0 przez blogadmin

Każdy przyszły kierowca musi przejść badania lekarskie. Mają one sprawdzić zdolność do prowadzenia pojazdu pod kątem zdrowotnym. Jest to odpłatna wizyta, która obecnie kosztuje dwieście złotych. To wydatek, o którym należy pamiętać, decydując się na kurs prawa jazdy kategorii B. Bez badania lekarskiego nie możesz po prostu ubiegać się o bycie kierowcą.

Co wchodzi w skład takiego badania?

Podczas wizyty lekarskiej czeka Cię badanie wszystkich najważniejszych narządów i układów. Lekarz zweryfikuje Twój wzrok, słuch, zmysł równowagi, układ oddechowy, serca oraz nerwowy, ale także czynność nerek, poziom cukru we krwi i stan psychiczny.

Czynniki dyskwalifikujące kandydata

Osoby uzależnione nie dostają zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Są one niezdolne do bycia kierowcami, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla ruchu drogowego. Wiele osób martwi się, że z powodu dużej wady wzroku również nie przejdzie badań lekarskich. Warto zaznaczyć, że jest to odnotowywane przez lekarza w oświadczeniu, ale nie dyskwalifikuje kandydata do ubiegania się o prawo jazdy. Nie ma więc przeciwwskazań do kierowania autem w przypadku dużej wady wzroku. Prawda jest taka, że ogólnie trudno wyjść z takiego badania bez pozytywnej opinii lekarskiej.

Przebieg wizyty ? więcej szczegółów

Podczas wizyty u lekarza na samym początku będziesz musiał wypełnić stosowne dokumenty na temat przebytych w przeszłości chorób i dolegliwości. W praktyce badanie najważniejszych narządów i układów odbywa się następująco: mierzenie ciśnienia, badanie wzroku, sprawdzanie poziomu cukru we krwi oraz badanie sprawdzające koordynację ruchową. Dwieście złotych to obecnie kwota minimalna tego rodzaju badania, choć trwa ono niespełna dziesięć minut.