Bezpieczna i uważna jazda samochodem

Bezpieczna i uważna jazda samochodem

0 przez blogadmin

W jaki sposób prowadzić auto, by nie stanowić zagrożenia dla siebie, bliskich i otoczenia? O czym musi pamiętać każdy kierowca? Jazda samochodem to przede wszystkim odpowiedzialność, której nie może nam zabraknąć. Uważne i bezpieczne prowadzenie auta nie przychodzi od razu ? tego również musimy się nauczyć, tak samo jak przepisów ruchu drogowego.

Poznaj swój samochód

To może wydać się banalne, ale kluczem do bezpiecznej jazdy jest dobre zapoznanie się z własnym autem i jego możliwościami. Tylko systematyczna praktyka pozwoli nam ?wyczuć? nasze auto, sprawdzić, jak zachowuje się na zakrętach, jak działa jego sprzęgło itd. Z tego powodu egzamin na prawo jazdy prowadzony w tym samym aucie, co na lekcjach z instruktorem, nie jest tak straszny i powoduje, że kursant czuje się pewniej i bezpieczniej.

Nie wpadaj w przyzwyczajenia

Jednak nie warto popadać w totalny automatyzm i wyłączać myślenia na dobrze nam znanych, oswojonych trasach. W każdej chwili może zdarzyć się coś niespodziewanego, ale świadomy i uważny kierowca będzie umiał szybko i prawidłowo na tę sytuację zareagować.

Nie reaguj emocjonalnie

Nerwy za kierownicą nie pomogą, a mogą tylko zaszkodzić. Zirytowanie i impulsywność łatwo udzielają się innym uczestnikom ruchu drogowego. Wiadomo, że wiele sytuacji może powodować stres, ale nie warto przejmować się drobiazgami za kierownicą. Najważniejsze jest bezpieczeństwo na drodze i o tym musimy pamiętać. Trzymanie nerwów na wodzy i spokój podczas jazdy to oznaka odpowiedzialnego kierowcy.

Obserwacja tego, co dzieje się wokół

Kierowca oprócz tego, że patrzy przed siebie, musi spoglądać co jakiś czas w lusterka, a także na pobocze drogi, pieszych i wszelkie rozwidlenia po trasie, które mija. Uważna jazda zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.