Bezpieczna jazda autem podczas deszczu

Bezpieczna jazda autem podczas deszczu

0 przez manadmin

Jazda samochodem podczas deszczu może być niebezpieczna. Śliska nawierzchnia i utrudnione widzenie sprawiają, że nawet doświadczeni kierowcy mogą czuć się niepewnie na drodze. W naszym kraju najwięcej dni deszczowych odnotowuje się jesienią, ale tak naprawdę ulewny deszcz może przytrafić się nawet latem. Kierowcy muszą więc być przygotowani na różne warunki pogodowe. Osoby, które mają przed sobą egzamin na prawo jazdy, również muszą nabyć umiejętności jazdy w różnych okolicznościach. Burza z intensywnymi opadami może zdarzyć się nawet w trakcie egzaminu. Warto wiedzieć, jak właściwie zachować się podczas deszczu.
Jazda samochodem w deszczu

Przede wszystkim trzeba jechać wolniej niż w czasie słonecznej pogody. To dotyczy każdego kierowcy, bez względu na to, jak sprawny jest jego pojazd. Trzeba też unikać nagłego hamowania.

Kierowcy powinni sprawdzić też stan opon pod kątem jazdy w deszczu. Zużyte opony ze startym bieżnikiem nie tylko wydłużają drogę hamowania, ale też mogą przyczynić się do wpadnięcia w poślizg. Należy także skontrolować stan piór wycieraczek i wymienić je, jeśli nie usuwają odpowiednio wody z szyby. Konieczne jest sprawdzenie stanu świateł w samochodzie i ewentualna wymiana niedziałających żarówek. Bardzo często podczas deszczu nawet w ciągu dnia niezbędna jest poprawa widoczności, więc sprawne żarówki są podstawa.

Gdy wsiadamy do samochodu podczas deszczu, dobrze jest osuszyć nieco podeszwę butów o dywanik przed uruchomieniem pojazdy, by stopa nie zsunęła nam się z pedału.

Podczas jazdy samochodem w czasie deszczu należ koniecznie trzymać obie ręce na kierownicy. Pamiętajmy, że na mokrej powierzchni łatwo stracić przyczepność, a więc również panowanie nad samochodem.

Zbierająca się woda w kałużach może spowodować, że podczas jazdy nie dostrzeżemy uszkodzonych fragmentów jezdni. Przez kałuże trzeba więc przejeżdżać wolno i ostrożnie, by uniknąć uszkodzenia pojazdu. Wolna jazda i omijanie kałuż minimalizuje też ryzyko zachlapania przechodniów. Lepiej unikać też jazdy bezpośrednio za ciężarówkami czy autobusami w czasie deszczu oraz ostrożnie wymijać takie pojazdy. Duże opony rozpryskują wodę i błoto w taki sposób, że niekiedy mogą nawet spowodować chwilową utratę widoczności.