Bezpieczna jazda samochodem we mgle

Bezpieczna jazda samochodem we mgle

0 przez clearsense

Jazda we mgle może być bardzo trudna i niebezpieczna. Wymaga szczególnej ostrożności na drodze nawet od doświadczonych kierowców. Osoby, które właśnie robią kurs prawa jazdy, powinny poćwiczyć ze swoimi instruktorami również jazdę we mgle (nawet jeśli mgła akurat nie występuje, dobrze jest poznać techniki jazdy w takich okolicznościach).

O czym pamiętać, prowadząc pojazd we mgle

Stosowanie przednich świateł przeciwmgielnych nie jest konieczne, ale w wielu sytuacjach warto z nich korzystać. Przepisy pozwalają na włączenie przednich świateł przeciwmgielnych w sytuacji ograniczonej widoczności i na odpowiednio oznakowanych, krętych drogach w warunkach dobrej widoczności. Tylną lampę przeciwmgielną można włączyć, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów, np. w wyniku mgły. Jej światło jest bardzo mocne, więc w dobrych warunkach może powodować oślepianie kierowców jadących z tyłu.

Gdy widoczność jest ograniczona z powodu mgły, należy szczególną uwagę zwracać na linie namalowane na jezdni. Pozwalają one zachować właściwy tor jazdy, a dodatkowo stanowią ostrzeżenie o miejscach niebezpiecznych. Kiedy linia przerywana przechodzi w ciągłą, możemy spodziewać się przejścia dla pieszych, skrzyżowania, ostrego zakrętu, wzniesienia. We mgle trzeba jechać jak najbliżej prawej krawędzi, a podróżując w kolumnie podążać za tylnymi światłami poprzedzającego nas pojazdy, zachowując odpowiednią odległość od niego.

W wyjątkowo gęstej mgle warto wyłączyć radio, uchylić szyby i nasłuchiwać odgłosów pracy silników innych pojazdów. To pozwoli nam zorientować się w ich położeniu. Nasłuchiwanie jest szczególnie ważne w bardzo niebezpiecznych miejscach, jakimi są przejazdy kolejowe.

Jadąc we mgle, należy unikać wyprzedzania, a także zbyt szybkiej jazdy. Jeśli wiemy, że podczas podróży do pracy czeka nas mgła, należy wyjechać kilkanaście minut wcześniej, by nie musieć się spieszyć.

W przypadku awarii samochodu podczas mgły należy zatrzymać pojazd poza pasem ruchu ? jeśli tylko jest to możliwe. Bezwzględnie trzeba włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy.