Bezpieczna jazda samochodem zimą
Ryzyko wypadku samochodowego zimą jest znacznie większe niż latem. Warto zatem szkolić technikę jazdy w zimowej scenerii drogowej. Trudne warunki jazdy zimą powinny wziąć pod uwagę również osoby, których czeka nauka jazdy przed egzaminem na prawo jazdy.
Jak prowadzić pojazd w warunkach zimowych?
W pierwszej kolejności należy szczególnie uważać na tzw. czarny lód i błoto pośniegowe. W zimie bardzo często temperatury wahają się między dodatnimi a ujemnymi, przez co tworzy się czarny lód na drogach. Jezdnia wydaje się wówczas bezpieczna i sucha, ale może okazać się niezwykle problematyczna. Kierowca w takich okolicznościach musi być skoncentrowany i przez cały czas obserwować trasę i reakcje pojazdu. Błyszczący asfalt i lżej chodząca kierownica to oznaki, że wjechaliśmy na drogę pokrytą gołoledzią. Należy delikatnie zdjąć nogę z gazu, nie hamować i powoli kręcić kierownicą, starając się zachować zadany tor jazdy.
Nie mniejszym zagrożeniem jest błoto pośniegowe. Gdy jedziemy za szybko, a ogumienie przestaje sobie radzić z błotem pośniegowym, warstwa błota może przedostać się pod powierzchnię opony, przez co traci ona całkowitą styczność z nawierzchnią. Warto zatem zaopatrzyć się w solidne opony zimowe, które poradzą sobie w takiej sytuacji.
Bardzo ważne jest też opanowanie techniki jazdy podczas trudnych warunków zimowych. Przede wszystkim należy bardzo delikatnie operować gazem. Podczas ruszania na śniegu zbyt wysokie obroty mogą prowadzić do buksowania kół, co uniemożliwi nam ruszenie z miejsca. Jeśli pomimo spokojnych prób ruszenia na pierwszym biegu samochód nie pojedzie, należy go delikatnie rozbujać, by ubić śnieg pod kołami. Nie należy dodawać gazu na zakrętach, gdyż łatwo wówczas wpaść w poślizg. Zima trzeba też nieco szerzej pokonywać łuki na zakrętach.
Istotna jest też właściwa zmiana biegów ? odpowiednio szybka, by auto nie było na zbyt wysokich obrotach.
Na śliskiej nawierzchni lepszą efektywność przynosi hamowanie silnikiem. Samym pedałem hamulca trzeba operować bardzo ostrożnie.