Badania lekarskie na prawo jazdy

Kategoria: Blog

badania lekarskie na prawo jazdy

Każdy przyszły kierowca musi przejść badania lekarskie. Mają one sprawdzić zdolność do prowadzenia pojazdu pod kątem zdrowotnym. Jest to odpłatna wizyta, która obecnie kosztuje dwieście złotych. To wydatek, o którym należy pamiętać, decydując się na kurs prawa jazdy kategorii B. Bez badania lekarskiego nie możesz po prostu ubiegać się o bycie kierowcą.

Co wchodzi w skład takiego badania?

Podczas wizyty lekarskiej czeka Cię badanie wszystkich najważniejszych narządów i układów. Lekarz zweryfikuje Twój wzrok, słuch, zmysł równowagi, układ oddechowy, serca oraz nerwowy, ale także czynność nerek, poziom cukru we krwi i stan psychiczny.

Czynniki dyskwalifikujące kandydata

Osoby uzależnione nie dostają zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Są one niezdolne do bycia kierowcami, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla ruchu drogowego. Wiele osób martwi się, że z powodu dużej wady wzroku również nie przejdzie badań lekarskich. Warto zaznaczyć, że jest to odnotowywane przez lekarza w oświadczeniu, ale nie dyskwalifikuje kandydata do ubiegania się o prawo jazdy. Nie ma więc przeciwwskazań do kierowania autem w przypadku dużej wady wzroku. Prawda jest taka, że ogólnie trudno wyjść z takiego badania bez pozytywnej opinii lekarskiej.

Przebieg wizyty – więcej szczegółów

Podczas wizyty u lekarza na samym początku będziesz musiał wypełnić stosowne dokumenty na temat przebytych w przeszłości chorób i dolegliwości. W praktyce badanie najważniejszych narządów i układów odbywa się następująco: mierzenie ciśnienia, badanie wzroku, sprawdzanie poziomu cukru we krwi oraz badanie sprawdzające koordynację ruchową. Dwieście złotych to obecnie kwota minimalna tego rodzaju badania, choć trwa ono niespełna dziesięć minut.