Jak przygotować się do dłuższej podróży autem?

Jak przygotować się do dłuższej podróży autem?

0 przez blogadmin

Dłuższa podróż autem wiąże się z wieloma przygotowaniami oraz ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Oto cenne rady i wskazówki, które pomogą przygotować się do takiej podróży, zminimalizować stres oraz ryzyko z tym związane.

Sprawdzenie auta

Przygotowania do dalekiej podróży najlepiej rozpocząć od gruntownego sprawdzenia auta. Możemy zrobić to w serwisie bądź samodzielnie. To zależy od naszej wiedzy i doświadczenia. Jednak najlepiej jest zrobić przegląd w profesjonalnym serwisie lub dobrego mechanika samochodowego. Warto sprawdzić stan nie tylko benzyny, ale też ilość płynu do spryskiwaczy, płynu chłodniczego, sprawność hamulców, amortyzatorów, sprzęgła i kierownicy oraz klimatyzację, opony czy stan podwozia. Zanim wybierzemy się w podróż, najlepiej odbyć małą przejażdżkę samochodem, aby w praktyce zobaczyć, czy wszystko w nim działa prawidłowo.

Planowanie trasy

Warto wcześniej zobaczyć możliwe trasy dojazdu do punktu docelowego. W tym celu przyda się nawigacja ? nawet ta w telefonie jest zupełnie wystarczająca. Należy jednak pamiętać, że mapy w telefonach działają tylko dzięki włączeniu danych komórkowych, więc za granicami Polski będą pobierane za to całkiem spore opłaty. Wiele nawigacji pokazuje także najkrótszą oraz najszybszą trasę, która pozwala uniknąć zawsze nieprzyjemnych korków na drogach. Na pewno ważne jest, aby zaktualizować mapę przed podróżą. Można również zakupić atlasy samochodowe z mapami szczegółowymi regionów, państw itp.

Zadbanie o komfort jazdy

Kierowca powinien siedzieć w taki sposób, aby bez odrywania pleców od siedzenia dosięgnąć kierownicy. Fotel musi być zaś ustawiony w pozycji jak najbardziej pionowej, gdyż zminimalizuje to ryzyko wszelkich urazów. Nie można zapominać również o postojach. Każdy organizm ma inną wytrzymałość i bardzo ważne jest, aby robić przerwy. Nawet wówczas, gdy powoli zaczyna już nas dopadać senność, znużenie czy ból jakiegokolwiek mięśnia czy oczu. W czasie postoju należy się rozprostować, zaczerpnąć świeżego powietrza i chwilę pospacerować. Podczas jazdy samochodem nie zaleca się spożywania posiłków. Należy jednak  dbać o nawodnienie organizmu i trzymać wodę czy napój izotoniczny w zasięgu swojej ręki. Komfort w czasie jazdy, to również odpowiednia temperatura w samochodzie. Najlepiej ustawić klimatyzację na mniej więcej 20-22 stopnie Celsjusza. Podczas upałów temperatura powinna być jednak wyższa, aby różnica między wnętrzem a zewnętrzem nie wynosiła więcej niż kilka stopni. W ten sposób kierowca nie odczuje szybko zmęczenia ani nie nabawi się przeziębień. W trasie należy również przestrzegać zasad przepisowej i bezpiecznej jazdy samochodem.