Nagłe przerwanie egzaminu

Kategoria: Blog

Światła drogowe

Przejazd przez miasto

Podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy  egzaminator jest bardzo drobiazgowy. Analizuje sposoby wykonywania manewrów, zachowanie kursanta wobec innych użytkowników ruchu, reakcję na potencjalne zagrożenia, kulturę jazdy, a także poziom panowania nad pojazdem. Po odbyciu jazdy próbnej odbywa krótką rozmowę z kursantem, a następnie podejmuje decyzję o wyniku egzaminu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których egzaminator przerywa egzamin w trakcie jego trwania.

Potencjalny pirat

Jednym z najczęstszych powodów przerwania egzaminu jest popełnienie rażącego błędu przez kursanta. Jeśli kandydat na kierowcę stworzy niebezpieczną sytuację i stanie się zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, egzaminator jest zobowiązany do przerwania egzaminu i przejęcia władzy nad samochodem. Do najczęstszych błędów zalicza się wymuszenie pierwszeństwa, zignorowanie sygnału świetlnego i znaków drogowych oraz przekroczenie prędkości.

Przyczyną przerwania egzaminu może być również dwukrotne nieprawidłowe wykonanie zadania sprawdzającego. Jeśli kandydat nie potrafi zrealizować poleceń egzaminatora, ten może przerwać egzamin.

Zdarza się, że kandydat na kierowcę nie ma zadatków na potencjalnego pirata drogowego, zna przepisy i wykonuje polecenia egzaminatora, jednak ten i tak przerywa egzamin. Powodem może być nieumiejętność panowania nad samochodem. Jeśli egzaminowany jest wystraszony, zdenerwowany i nerwowo wykonuje ruchy, wtedy nieświadomie może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu.


2 komentarzy

  1. Kandydat na kierowce jednego moze byc pewien. Osoba egzaminujaca bedzie drobiazgowa i odnotuje kazdy, nawet najmniejszy blad. Pod koniec jazdy podsumuje zadania, ktore zostaly wykonane pozytywnie i te, ktore nie wyszly najlepiej oraz na tej podstawie podejmie decyzje dotyczaca wyniku egzaminu. Niestety nie wszyscy kandydaci na kierowcow maja okazje jezdzic pojazdem egzaminacyjnym przez minimum 25 minut. Czasami zdarza sie, ze test drogowy zostaje przerwany wczesniej.

  2. Jest zobowiazany do zatrzymania pojazdu i poinformowania osoby starajacej sie o prawo jazdy o negatywnym wyniku egzaminu. Egzaminatorzy z cala pewnoscia rozumieja, ze czesc bledow popelnionych w trakcie jazdy wynika wlasnie z nerwow.