Zasady kulturalnej jazdy

Zasady kulturalnej jazdy

0 przez clearsense

Dobry kierowca to taki, który nie tylko doskonale kontroluje auto i prawidłowo wykonuje wszystkie manewry na drodze, lecz także taki, który przestrzega zasad kultury drogowej. Jakie są najważniejsze prawa samochodowego savoir-vivre?u?

Pamiętaj o innych uczestnikach ruchu drogowego

Jedną z podstawowych zasadach drogowego savoir-vivre?u jest prowadzenie auta w taki sposób, aby nie utrudniać życia innym kierowcom. To nieutrudnienie polega na:

  • jeżdżeniu prawym pasem ruchu i wykorzystywaniu lewego pasa ruchu do wyprzedzania innych pojazdów,
  • płynnym prowadzeniu samochodu i dynamicznym ruszaniu spod świateł,
  • uprzedzaniu innych uczestników ruchu drogowego o swoich planach poprzez sygnalizowanie ich za pomocą kierunkowskazów,
  • unikaniu jazdy na światłach drogowych w terenie zabudowanym, po to by nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego,
  • zachowywaniu bezpiecznego odstępu od pojazdu jadącego przed nami,
  • dostosowaniu prędkości do warunków drogowych.

Kolejną z zasad, która obowiązuje kulturalnego kierowcę, jest rozsądne parkowanie. Chodzi o to, aby parkować tylko w miejscu do tego wyznaczonym i aby nie zajmować więcej niż jednego miejsca postojowego. Przejawem braku kultury wśród kierowców jest zatrzymywanie auta, gdzie popadnie ? na przejściu dla pieszych, w bramie wyjazdowej czy na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych.

Pomagaj innym uczestnikom ruchu drogowego

Kulturalny kierowca nie tylko nie przeszkadza, lecz także pomaga innym użytkownikom dróg. Jeśli sytuacja tego wymaga, umie ustąpić pierwszeństwa innym kierującym, tym samym umożliwiając im zmianę pasa ruchu czy wyjazd z drogi podporządkowanej.

Ponadto, dobrze wychowany kierowca zawsze ma na uwadze pieszych ? zatrzymuje się przed przejściami dla pieszych, a przejeżdżając obok przechodniów, zwalnia i zachowuje bezpieczny odstęp.

To podstawowe zasady, które powinien sobie przyswoić każdy uczestniku kursu na prawo jazdy, jeśli zależy mu na tym, aby inni uczestnicy ruchu drogowego odnosili się do niego z szacunkiem i życzliwością.