Cechy dobrego kierowcy

Cechy dobrego kierowcy

0 przez clearsense

Czy każdy człowiek może być dobrym kierowcą? Jak cechy charakteru wpływają na styl oraz bezpieczeństwo jazdy? Okazuje się, że dobry kierowca nie tylko powinien perfekcyjnie opanować sztukę jazdy samochodem, ale również wykazywać się zdrowym rozsądkiem i odpowiedzialnością za każdym razem, gdy wsiada za kierownicę.

Jak się okazuje, większość wypadków drogowych wynika z ludzkich błędów. Zapewne wielu problematycznych sytuacji można byłoby uniknąć, gdyby nie brawura, niecierpliwość i lekkomyślność kierowców.

Co to jest sprawność kierowcy i od czego zależy?

Centralny Instytut Ochrony Pracy opracował zespół sprawności, które powinien mieć każdy kierowca. Sprawności te wpływają na bezpieczeństwo i umiejętność jazdy samochodem. Zaliczamy się do nich:

  • sprawność procesów intelektualnych i poznawczych
  • sprawność psychomotoryczna i psychofizyczna
  • cechy temperamentu i osobowości

Kluczowa jest oczywiście sprawność procesów intelektualnych i poznawczych, ponieważ to właśnie dzięki niej kierowca może odpowiednio ocenić swoją kondycję psychofizyczną oraz sytuację na drodze. Dzięki tej sprawności człowiek może samodzielnie stwierdzić, czy nie jest zbyt zmęczony, aby wsiąść za kierownicę, czy nic go nie boli, czy nie jest pod wpływem alkoholu, leków itp.

Kolejną kwestią jest również prawidłowa ocena bieżącej sytuacji na drodze, na którą wpływa m.in. pogoda, możliwe utrudnienia i natężenie ruchu. Kierowca powinien mieć świadomość tego, jakie warunki panują na drodze, uwzględniając porę dnia (zmrok, świt), stan nawierzchni, pogodę, roboty drogowe, rodzaj dróg itd. Te kwestie w dużej mierze determinują określone zachowania kierowcy podczas jazdy, obejmujące m.in. niezbędne manewry, które trzeba będzie wykonać podczas podróży.

Cechy charakteru a umiejętność jazdy

Nauka jazdy w szkołach jazdy obejmuje przede wszystkim szkolenie techniki jazdy. Oczywiście podczas kursów zwracana jest uwaga również na odpowiedzialność, która spoczywa na kierowcy za każdym razem, gdy wsiada za kierownicę. W praktyce jednak cechy charakteru, które nas wyróżniają na co dzień, nie mają wpływu przebieg kursu. Mogą jednak wpływać na nasz styl jazdy. Warto więc pamiętać o tym, że o sprawności za kierownicą decydują również nasze indywidualne cechy charakteru, uzależnione od osobowości i temperamentu. Są kierowcy niezwykle wytrzymali na wysiłek fizyczny i jazda samochodem nie męczy ich tak mocno, jak innych. Są osoby cierpliwe, które nie będą denerwować się podczas postoju w korku ulicznym. Tego rodzaju cechy również mogą wpływać na nasz styl, a nawet bezpieczeństwo jazdy.