Certyfikat kompetencji zawodowych

Certyfikat kompetencji zawodowych

0 przez blogadmin

Aby móc zajmować się transportem osób lub towarów, należy odbyć szkolenie, które kończy się uzyskaniem certyfikatu kompetencji zawodowych. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć.

Dla kogo?

Kurs skierowany jest do spedytorów i przewoźników, którzy mają zamiar zarządzać przedsiębiorstwem. Certyfikat kompetencji zawodowych obowiązuje także przedsiębiorców świadczących usługi przewoźnicze oraz wszystkich pracowników takiej firmy, którzy mają wpływ na jej funkcjonowanie.

Na czym polega szkolenie?

Na samym początku należy złożyć odpowiedni wniosek do Instytutu Transportu Samochodowego, który jest dostępny na stronie internetowej. Następnie trzeba wnieść przewidzianą opłatę i wybrać w jaki sposób, chcemy odbyć szkolenie, ponieważ możemy zrobić go w Instytucie lub u osób prywatnych. Szkolenie jest kompleksowe ? obejmuje wiedzę na temat transportu osób i rzeczy w świetle przepisów prawa polskiego i międzynarodowego, finansów, zarządzania oraz bezpieczeństwa drogowego. Kurs kończy się egzaminem, który należy zdać, aby otrzymać certyfikat kompetencji zawodowych.

Jak wygląda egzamin?

Sam egzamin składa się z części testowej i zadaniowej. Każda z nich trwa 120 minut. Obowiązuje zdanie testu wielokrotnego wyboru, w którym są 64 pytania oraz rozwiązanie czterech zadań polegających na rozszerzonej odpowiedzi na pytanie. Warunkiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie co najmniej połowy punktów z każdej części. Osoby, które posiadają wykształcenie wyższe kierunku, który pokrywa się z kwestiami omawianymi na szkoleniu, mogą ubiegać się o częściowe lub całkowite zwolnienie z egzaminu. Z obu części natomiast należy zdobyć łącznie 60 procent punktów. Za egzamin jest odpowiedzialny Instytut Transportu Samochodowego, który wyznacza jego miejsce i termin. Pozytywny wynik egzaminu kończy się uzyskaniem certyfikatu kompetencji zawodowych.