Chcesz zdać egzamin? Ucz się na cudzych błędach

Chcesz zdać egzamin? Ucz się na cudzych błędach

0 przez manadmin

Egzamin na prawo jazdy to bardzo stresujące wydarzenie dla każdego przyszłego kierowcy. Bardzo chętnie sięgamy wówczas po porady innych egzaminowanych, którzy pozytywnie przeszli test i jazdę z egzaminatorem. Ale cenne mogą być dla nas również opinie osób, które niestety nie zdały egzaminu. Dlaczego? Dzięki temu będziemy mogli poznać ich błędy, by w przyszłości skutecznie ich uniknąć.

Jak wyeliminować błędy podczas egzaminu na prawo jazdy?

Kurs prawa jazdy kat B to idealny czas na to, aby wyszkolić wyłącznie dobre nawyki kierowcy. Wtedy właśnie powinniśmy zgłaszać do instruktora wszystkie swoje wątpliwości i nie obawiać się ewentualnych błędów. Instruktor jest po to, aby wyjaśniać nam niejasności i korygować nasze niedociągnięcia. Dodatkowo warto analizować błędy innych, by w przyszłości samemu ich uniknąć.

Oto najczęstsze błędy innych, których ty powinieneś uniknąć:

  • Niezdecydowanie przed sygnalizacją świetlną. Wielu egzaminowanych jest zaskoczonych przez żółte światło. Gdy zbliżasz się do sygnalizacji świetlnej i zapali się żółte światło, musisz szybko zdecydować, czy będziesz jechać dalej, czy też się zatrzymasz. Niepewnie zwalniając i zastanawiając się, tracisz cenny czas na wahanie się, przez co można wjechać na czerwonym świetle. A to jest bardzo poważne przewinienie. Działaj więc pewnie i bądź przygotowany na różne okoliczności.
  • Bądź ostrożny, gdy zapali się zielona strzałka. Gdy zapala się zielona strzałka, wielu egzaminowanych waha się i czeka na zachętę ze strony egzaminatora, zamiast samodzielnie dokonać decyzji. Pamiętaj, że zapalona zielona strzałka pozwala na warunkowy wjazd, pod warunkiem, że zatrzymasz się jako pierwszy. Gdy droga jest wolna i nie ma pieszych ani rowerzystów, powinieneś jechać! Twoja bierność może zostać potraktowana jako oznaka niewiedzy i braku odpowiedniego przygotowania.
  • Podczas wyjazdu z drogi podporządkowanej ustąp pierwszeństwa i jedź. Wielu egzaminowanych również i w tym przypadku czeka na zachętę do jazdy ze strony egzaminatora. Pamiętaj, że egzamin to nie kurs jazdy, dlatego sam musisz wiedzieć, kiedy wyjechać.
  • Na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym jedź ostrożnie i dynamicznie. Skrzyżowania, szczególnie z ruchem kierowanym, należy opuszczać pewnie i sprawnie. Egzaminowani często wiedzą jak się po nich poruszać, ale robią to tak wolno, że zmuszają innych kierowców do hamowania, co oznacza wymuszenie pierwszeństwa.
  • Bądź bardzo ostrożny, gdy zbliżasz się do przejścia dla pieszych. Niestety wiele negatywnych ocen na egzaminach wynika z braku reakcji egzaminowanego podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. Gdy widzisz przejście wraz z pieszymi, zdejmij nogę z gazu!