Chcesz zdać egzamin? Ucz się na cudzych błędach

Chcesz zdać egzamin? Ucz się na cudzych błędach

0 przez manadmin

Egzamin na prawo jazdy to bardzo stresujące wydarzenie dla każdego przyszłego kierowcy. Bardzo chętnie sięgamy wówczas po porady innych egzaminowanych, którzy pozytywnie przeszli test i jazdę z egzaminatorem. Ale cenne mogą być dla nas również opinie osób, które niestety nie zdały egzaminu. Dlaczego? Dzięki temu będziemy mogli poznać ich błędy, by w przyszłości skutecznie ich uniknąć.

Jak wyeliminować błędy podczas egzaminu na prawo jazdy?

Kurs prawa jazdy to idealny czas na to, aby wyszkolić wyłącznie dobre nawyki kierowcy. Wtedy właśnie powinniśmy zgłaszać do instruktora wszystkie swoje wątpliwości i nie obawiać się ewentualnych błędów. Instruktor jest po to, aby wyjaśniać nam niejasności i korygować nasze niedociągnięcia. Dodatkowo warto analizować błędy innych, by w przyszłości samemu ich uniknąć.

Oto najczęstsze błędy innych, których ty powinieneś uniknąć:

  • Niezdecydowanie przed sygnalizacją świetlną. Wielu egzaminowanych jest zaskoczonych przez żółte światło. Gdy zbliżasz się do sygnalizacji świetlnej i zapali się żółte światło, musisz szybko zdecydować, czy będziesz jechać dalej, czy też się zatrzymasz. Niepewnie zwalniając i zastanawiając się, tracisz cenny czas na wahanie się, przez co można wjechać na czerwonym świetle. A to jest bardzo poważne przewinienie. Działaj więc pewnie i bądź przygotowany na różne okoliczności.
  • Bądź ostrożny, gdy zapali się zielona strzałka. Gdy zapala się zielona strzałka, wielu egzaminowanych waha się i czeka na zachętę ze strony egzaminatora, zamiast samodzielnie dokonać decyzji. Pamiętaj, że zapalona zielona strzałka pozwala na warunkowy wjazd, pod warunkiem, że zatrzymasz się jako pierwszy. Gdy droga jest wolna i nie ma pieszych ani rowerzystów, powinieneś jechać! Twoja bierność może zostać potraktowana jako oznaka niewiedzy i braku odpowiedniego przygotowania.
  • Podczas wyjazdu z drogi podporządkowanej ustąp pierwszeństwa i jedź. Wielu egzaminowanych również i w tym przypadku czeka na zachętę do jazdy ze strony egzaminatora. Pamiętaj, że egzamin to nie kurs jazdy, dlatego sam musisz wiedzieć, kiedy wyjechać.
  • Na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym jedź ostrożnie i dynamicznie. Skrzyżowania, szczególnie z ruchem kierowanym, należy opuszczać pewnie i sprawnie. Egzaminowani często wiedzą jak się po nich poruszać, ale robią to tak wolno, że zmuszają innych kierowców do hamowania, co oznacza wymuszenie pierwszeństwa.
  • Bądź bardzo ostrożny, gdy zbliżasz się do przejścia dla pieszych. Niestety wiele negatywnych ocen na egzaminach wynika z braku reakcji egzaminowanego podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. Gdy widzisz przejście wraz z pieszymi, zdejmij nogę z gazu!