Co robić, żeby zdać egzamin na prawo jazdy?

Co robić, żeby zdać egzamin na prawo jazdy?

0 przez blogadmin

Bardzo wiele osób w naszym kraju nie zdaje egzaminu na prawo jazdy. Okazuje się, że nawet co trzeci kandydat na kierowcę “oblewa” ten ważny egzamin. Niektórzy podchodzą do niego kilka, a nawet kilkanaście razy w swoim życiu. Dlaczego tak się dzieje?

Stres – podstępny doradca podczas egzaminu na prawo jazdy

Można stwierdzić, że egzamin na prawo jazdy zdają wyłącznie osoby, które opanowały sztukę jazdy do perfekcji. Zatem wszyscy, którzy jeżdżą nieumiejętnie lub też nie posiadają odpowiedniej wiedzy – nie otrzymują prawa jazdy. Niestety nie zawsze tak jest. Często przyszli kierowcy, którzy podczas kursu doskonale radzili sobie za kółkiem, w momencie egzaminu zupełnie tracą pewność siebie.

Jednym z podstawowych czynników, który powoduje, że popełniamy błędy podczas jazdy (niekiedy zupełnie błahe i niezrozumiałe), jest stres. Stres tak duży, że drżą nam ręce i nogi, a cała zdobyta wiedza ustępuje miejsca zdenerwowaniu.

Przede wszystkim – dobra szkoła jazdy

Nie można zapominać o tym, jak duże znaczenie w edukacji przyszłych kierowców ma dobra szkoła nauki jazdy. Podczas kursu z rozsądnymi, wykwalifikowanymi i cierpliwymi instruktorami nauczymy się nie tylko doskonale jeździć samochodem, ale przede wszystkim zdobędziemy pewność siebie za kierownicą, co pozwoli nam uniknąć niechcianych błędów spowodowanych przez stres. W tym przypadku trzeba odpowiedniego podejścia do kursantów. Dobrzy instruktorzy doskonale wiedzą, w jaki sposób wpoić wiedzę, wyszkolić umiejętności przyszłego kierowcy, uświadamiając mu, jak wielka odpowiedzialność leży na nim, jako uczestniku ruchu drogowego. Osoba, która zna swoje możliwości i zdobyła solidne podstawy w postaci umiejętności, a jednocześnie ich potwierdzenie od profesjonalisty, jakim jest instruktor, bez wątpienia będzie mniej obawiać się egzaminu, pozbędzie się negatywnego stresu i z wiarą we własne możliwości przystąpi do egzaminu.

Kilka wskazówek, o których musisz pamiętać!

Oto kilka zasad, o których bezwzględnie musisz pamiętać. Te błędy są często popełniane podczas egzaminów praktycznych nie tyle ze względu na niewiedzę, czy brak umiejętności, lecz przez stres i zdenerwowanie.

  • Nigdy nie wymuszaj pierwszeństwa, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej.
  • Zawsze zatrzymuj się przed znakiem STOP, nawet jeśli droga wydaje się pusta.
  • Cały czas staraj się kontrolować prędkość. W mieście jest to 50 km/h. Błędem jest też zbyt wolna jazda.
  • Nie wdawaj się w rozmowy czy dyskusje z egzaminatorem. Skupiaj się przede wszystkim na jeździe.
  • Zawsze przepuszczaj pieszych na pasach.
  • Nie hamuj ani nie przyspieszaj zbyt gwałtownie.
  • Uważaj na linie podwójną ciągłą i wysepki na drogach.
  • Nie wpadaj w panikę, gdy uświadomisz sobie, że popełniłeś błąd.
  • Gdy zgaśnie ci silnik, nie panikuj, lecz spokojnie odpal samochód i jedź dalej. Nie każdy egzaminator z tego powodu przerywa egzamin.