Czy kurs na przewóz rzeczy trzeba odnawiać?
Kwalifikacja wstępna (potocznie zwana kursem na przewóz rzeczy i osób) to uprawienia niezbędne dla wszystkich, którzy planują karierę kierowcy zawodowego. Kierowcy, którzy pomyślnie przejdą kurs, mogą pracować w transporcie drogowym, przewozić pasażerów lub wozić towary na terenie całej Unii Europejskiej. Ze względów bezpieczeństwa, każda osoba zajmująca się profesjonalnym prowadzeniem pojazdów, musi regularnie przedłużać ważność świadectwa kwalifikacji zawodowych. Czy wiesz, jak często należy odnawiać kurs na przewóz rzeczy?
Jak długo ważne są uprawnienia na przewóz rzeczy?
To, jak długo ważne są świadectwa kwalifikacji zawodowych, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wykonujących przewóz drogowy. Stanowi ono wyraźnie, że każdy kierowca zawodowy ma obowiązek odnawiać uprawienia zdobyte na kursie na przewóz rzeczy co 5 lat. Data ważności kursu na przewóz rzeczy i osób znajduje się na rewersie prawa jazdy, na pozycji 12.
Warto także dodać, że nie tylko ważność świadectwa kwalifikacji zawodowych powinna zostać przedłużona – odnawiać należy również badania okresowe, w tym badania psychologiczne. Osoby przed 60. urodzinami powinny przystępować do nich co 5 lat, tymczasem kierowcy po 60. roku życia – co 2,5 roku.
Ile kosztuje odnowienie kursu na przewóz rzeczy?
W przeciwieństwie do badań lekarskich, których koszty ustawowo pokrywa pracodawca, za szkolenia okresowe musi zapłacić sam pracownik – w przeciwnym wypadku straci możliwość wykonywania swojego zawodu. Z jakimi opłatami musi liczyć się kierowca przedłużający ważność świadectwa kwalifikacji zawodowych?
Cena szkolenia okresowego może różnić się w zależności od miasta lub ośrodka szkoleniowego, jednak przeważnie waha się w granicach 750-850 złotych. Zdarza się, że szkoły jazdy oferują pewne dodatkowe udogodnienia (np. możliwość odbycia kursu w obcym języku lub opcję płatności ratalnej), co może wiązać się z niewielką dopłatą.