Czy można wybrać WORD, w którym chce się zdawać egzamin na prawo jazdy?

Czy można wybrać WORD, w którym chce się zdawać egzamin na prawo jazdy?

0 przez manadmin

Umiejętność kierowania samochodem jest bardzo przydatna zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Aby jednak uzyskać takie uprawienia, konieczne jest ukończenie kursu i zdanie egzaminu państwowego. Na czym polega egzamin na prawo jazdy? Gdzie się on odbywa? I czy istnieje możliwość wybrania WORD, w którym będziemy zdawać część teoretyczną i praktyczną? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Na czym polega egzamin na prawo jazdy?

Państwowy egzamin na prawo jazdy jest ostatnim etapem przed otrzymaniem uprawnień. Jego pozytywny wynik stanowi poświadczenie, że zdobyliśmy konieczne umiejętności i potrafimy odnaleźć się w ruchu drogowym.

Egzamin ten składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to część teoretyczna, przeprowadzana po zakończeniu nauki. Trwa ona dwadzieścia pięć minut i przybiera formę testu jednokrotnego wyboru, na który składają się trzydzieści dwa losowo wybrane pytania. Aby uzyskać pozytywny wynik, należy zdobyć minimum sześćdziesiąt osiem na siedemdziesiąt cztery punkty.

Kolejna część to oczywiście egzamin praktyczny, który składa się z manewrów na placu, a także jazdy po mieście.

Na placu kursant musi:

  • prawidłowo wskazać jeden losowo wybrany element z obsługi pojazdu (poziom płynu hamulcowego, płynu chłodzącego, oleju lub poziom płynu do spryskiwania),
  • włączyć i poprawnie wskazać wylosowany rodzaj świateł,
  • ustawić fotel, lusterka, zagłówek i zapiąć pasy,
  • wykonać jazdę po łuku,
  • ruszyć na tzw. wzniesieniu.

Z kolei jazda po mieście powinna trwać około czterdziestu minut, chociaż możliwe jest jej skrócenie w przypadku szybkiego wykonania wszystkich zadań. W tym czasie konieczne jest m.in. przeprowadzenie jednego z trzech rodzajów parkowania (do wyboru przez egzaminatora parkowanie skośne, prostopadłe przodem lub równoległe) oraz wykonanie manewru zawracania z użyciem biegu wstecznego. Egzaminator przeprowadza także ogólną ocenę umiejętności poruszana się w ruchu miejskim.

Czy można wybrać WORD, w którym chcemy zdawać prawo jazdy?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje konieczność zdawania egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego właściwym ze względu na miejsce zamieszkania? Okazuje się, że prawo nie przewiduje takiego obowiązku. Oznacza to, że egzamin – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny – można zdawać w dowolnym miejscu w Polsce. Warto też pamiętać, że obie części mogą zostać przeprowadzone w zupełnie różnych lokalizacjach.

Miejscowość, w której chcemy zdawać egzamin jest wybierana w czasie wypełniania odpowiedniego formularza, poprzez zaznaczenie miasta, w którym chcemy potwierdzić nasze kompetencje.

Dlaczego jest to tak ważne? Spora grupa osób uważa, że zdanie egzaminu w mniejszym mieście, gdzie panuje niższy ruchu, jest prostsze, niż zdanie egzaminu w dużej, tętniącej życiem lokalizacji. Niektórzy kierują się także statystykami zdawalności, które pokazują, w których rejonach, a także miastach Polski, ilość pozytywnych wyników egzaminu jest największa.

Warto jednak pamiętać, że podstawą udanego egzaminu jest nie szczęście, czy zdawanie w “lepszych” warunkach. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim skorzystanie z pomocy profesjonalnej szkoły nauki jazdy i zdobycie wszystkich niezbędnych umiejętności. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu z łatwością opanujemy stres, poradzimy sobie z pytaniami teoretycznymi, a potem pozytywnie zdamy egzamin praktyczny.