Czy na żółtym świetle wolno przejeżdżać?
Kierowanie samochodem wymaga ciągłego podejmowania decyzji, które często są trudne i wymagają szybkiej reakcji. Jednym z takich momentów, jest zauważenie żółtego światła. Niektórzy kierowcy, widząc ten sygnał przyśpieszają, żeby “zdążyć”, a inni gwałtownie hamują, by nie przekroczyć wyznaczonej linii. Jednak jakie zachowanie jest poprawne? I czy przejazd na żółtym świetle jest zgodny z prawem? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Co oznacza żółte światło?
Zgodnie z tym, czego uczymy się już w szkole, zielone światło oznacza komunikat “Jedź!”, a czerwone – komunikat “Stój!”. Jak jest natomiast ze światłem żółtym? Co oznacza ta barwa? Według polskiego prawa żółte światło także oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Nie jest to – jak uważają niektórzy – przedłużenie światła zielonego i ostatnia szansa na poruszanie się dalej. Żółte światło to wezwanie do zatrzymania się i informacja, że w bardzo krótkim czasie pojawi się światło czerwone.
Dlaczego pamiętanie o tych zasadach jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że jedna źle lub pochopnie podjęta decyzja może mieć fatalne konsekwencje. Przejeżdżając na żółtym świetle może okazać się, że źle oceniliśmy sytuację, przeceniliśmy swoje szanse i doprowadziliśmy do powstania zagrożenia – zarówno dla nas samych, jak i dla innych uczestników ruchu. Warto bowiem pamiętać, że wjechanie za sygnalizator na żółtym świetle oznacza, że skrzyżowanie opuszczamy już na czerwonym, kiedy to na przejściu obecni są piesi, a na przeciwległych pasach poruszają się pojazdy, które mają pierwszeństwo.
Czy wolno przejeżdżać na żółtym świetle?
Odpowiedź na pytanie z tytułu artykułu “Czy wolno przejeżdżać na żółtym świetle?” brzmi więc: nie. Okazuje się jednak, że życie pisze różne scenariusze, a zachowanie bezpieczeństwa wymaga od nas przede wszystkim rozsądnego działania. Chodzi zwłaszcza o sytuacje, w których żółte światło zapala się w momencie, gdy znajdujemy się już bardzo blisko sygnalizatora lub gdy warunki pogodowe są tak złe, że uniemożliwiają bezpieczne hamowanie. W takiej sytuacji warto pamiętać, że prawo dopuszcza do wjazdu na skrzyżowanie przy żółtym świetle. Jest to rozsądne, gdyż poruszanie się po drodze może zaskoczyć, a dobra decyzja na drodze to taka, dzięki której nie dochodzi do poważnych zdarzeń.
Oczywiście należy jednak pamiętać, że są to wyjątkowe sytuacje, a nie reguła. Podstawowa zasada mówi bowiem, że kierowca powinien dostosować prędkość pojazdu do panujących warunków, a zbliżając się do skrzyżowania zachować szczególną ostrożność. Warto więc starać się o przejeżdżanie na skrzyżowaniu jedynie przy zielonym świetle, pamiętając jednak o rozsądku i dopasowaniu się do aktualnego biegu wydarzeń.