Czy z prawem jazdy kategorii B można prowadzić motocykl?

Czy z prawem jazdy kategorii B można prowadzić motocykl?

0 przez manadmin

Prawo jazdy kategorii B to najpopularniejsze uprawnienie kierowców, o które ubiega się większość osób już po przekroczeniu pełnoletności. I choć powszechnie kojarzone jest wyłącznie z prowadzeniem samochodów osobowych, okazuje się, że taki dokument uprawnia też do kierowania innymi pojazdami. Wśród nich wymienia się np. samochody dostawcze, kampery o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, ciągniki rolnicze oraz przyczepy. Wiele osób zastanawia się jednak, czy kategoria B zezwala na prowadzenie motocykli. W polskim prawie istnieje zapis, który daje taką możliwość, ale tylko przy określonych typach motocykli. Sprawdź, o jakich mowa w dalszej części artykułu.

Czy kategoria B uprawnia do prowadzenia motocykli?

Każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić motorower, czyli pojazd o pojemności silnika nie większej niż 50 cm3. Co więcej, taki dokument uprawnia go również do prowadzenia motocykli o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3. Maksymalna moc takich jednośladów może wynosić 11 kW, czyli ok. 15 km, a stosunek mocy do masy własnej nie może być większy od 0,1 kW/kg. Przy czym warto pamiętać, że z osobówki na motocykl nie można przesiąść się od razu po zdaniu egzaminu. Warunkiem prowadzenia motocykli jest posiadanie prawa jazdy kategorii B przez co najmniej 3 lata. Ponadto należy być świadomym tego, że wspomniane ograniczenia dotyczą wyłącznie poruszania się po terytorium Polski. W innych krajach takie uprawnienia mogą wiązać się z koniecznością ukończenia dodatkowych kursów.

Prawo jazdy kat. B uprawnia także do kierowania jednośladami trójkołowymi. Co ważne, kierowcy mają taką możliwość niezależnie od pojemności silnika oraz masy trójkołowca. Motocykle trójkołowe muszą jednak posiadać homologację L5e. Niestety, nie każdy taki motocykl ją ma. Zanim więc rozpoczniesz jazdę, koniecznie sprawdź, czy dany model posiada homologację, gdyż w przypadku jej braku, może się okazać, że nie posiadasz uprawnień do prowadzenia tego konkretnego jednośladu. Ponadto ważna jest także minimalna odległość między kołami znajdującymi się na jednej osi, która nie może wynosić mniej niż 460 mm. Dodatkowo znaczenie ma także posiadanie hamulca postojowego. Co więcej, warunkiem prowadzenia motocykli trójkołowych również jest zdanie egzaminu na prawo jazdy co najmniej 3 lata wcześniej.