Czy zdany egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest ważny bezterminowo?

Czy zdany egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest ważny bezterminowo?

0 przez manadmin

Warunkiem posiadania uprawnień do kierowania pojazdem jest uzyskanie stosownego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań, co do wykonywania tej czynności oraz zdanie państwowych egzaminów zatwierdzających nabycie określonych umiejętności w tym zakresie.

W przypadku egzaminów kursanci są zobowiązani do zaliczenia dwóch – testu teoretycznego oraz praktycznej jazdy na placu manewrowym i poza nim. Aby móc przystąpić do tego drugiego, trzeba najpierw zdać teorię. Dla wielu osób zastanawiające jest jednak to, jak długo ważny jest zdany egzamin teoretyczny i ile czasu mają na przystąpienie do praktyki. Okazuje się, że jakiś czas temu w tym aspekcie zaszły zmiany, które dziś niejednokrotnie wywołują zamieszanie.

Po jakim czasie od zdania teorii trzeba przystąpić do egzaminu praktycznego?

Do 2014 roku po zdaniu egzaminu teoretycznego kursant w ciągu pół roku musiał przystąpić do części praktycznej. W przypadku braku podejścia do praktyki w tym terminie przyszły kierowca był zobowiązany do ponownego zdawania testu. Przepis ten uległ jednak zmianie na korzyść uczestników kursu. Mianowicie obecnie, zdany egzamin teoretyczny nie ma terminu ważności. Oznacza to, że do praktyki można podejść w dowolnym czasie po jego zdaniu, niezależnie od tego, czy będzie to tydzień, czy pół roku po zdobyciu określonej liczby punktów na teście. Taka zmiana sprawia, że kursanci mogą odroczyć termin przystąpienia do egzaminu praktycznego na tak długo, jak chcą i to wyłącznie od nich zależy data ustalenia podejścia do praktyki.

Ze względu na bezterminowość zdanej teorii, kursanci po ukończeniu kursu podstawowego mogą sobie wykupić dodatkowe godziny nauki w postaci tak zwanej jazdy doszkalającej, w przypadku, gdy nie czują się wystarczająco pewnie za kierownicą, bez obaw o to, że nie wyrobią tych godzin w terminie. Co więcej, pozytywny wynik egzaminu teoretycznego sprawia, że nie muszą się martwić, iż zdarzenia losowe takie jak np. choroba wykluczą ich z możliwości przystąpienia do praktyki w ściśle określonym czasie i zobowiążą do ponownego zdawania teorii. Raz zdany test teoretyczny nie przestaje być ważny w trakcie ubiegania się o wszystkie kategorie prawa jazdy, a w dowolnym momencie do praktyki mogą przystąpić zarówno kursanci ubiegający się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów osobowych, jak i ciężarowych.