Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B?

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B?

Wyłącz przez manadmin

Ponad 22 miliony Polaków posiada prawo jazdy, z czego znakomita większość to oczywiście kategoria B. Nic dziwnego, przecież poruszanie się samochodem to ogromne udogodnienie. Wbrew pozorom najpowszechniejsze uprawnienie dotyczy nie tylko zwykłych aut. Poniżej dowiesz się, jakie pojazdy możesz prowadzić posiadając prawo jazdy kat. B.

Prawo jazdy kategorii B – co można prowadzić?

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6, prawo jazdy kategorii B stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
  • zespołem pojazdów złożonym z w/w pojazdu oraz z przyczepy lekkiej,
  • zespołem pojazdów złożonym z w/w pojazdu, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg,
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM – motorowerem i czterokołowcem lekkim.

Podczas kursu nauki jazdy we Wrocławiu czy innych miastach Polski, kursanci muszą nabyć nie tylko umiejętność prowadzenia pojazdu, ale także wiedzę teoretyczną. W związku z tym powinni wiedzieć, co w ogóle mogą prowadzić. Powyższy przepis może być jednak nieco niezrozumiały, a więc warto doprecyzować jego treść.

Oczywiście podstawowym pojazdem, który można prowadzić na podstawie prawa jazdy kat. B, jest samochód osobowy. Uprawniony może jednak wsiąść także za kółko tzw. dostawczaka, o ile jego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. To samo dotyczy minibusów, kombivanów, pick-upów, kamperów, jednośladów, trójkołowców i czterokołowców.

Z prawem jazdy kat. B można prowadzić ciągniki i maszyny rolnicze, a także pojazdy budowlane. Warto jednak podkreślić, że jeżeli kierowanie ma wiązać się w wykonywaniem pracy, niekiedy trzeba uzyskać dodatkowe uprawnienia.