Druga szansa. Jak odzyskać odebrane prawo jazdy?

Druga szansa. Jak odzyskać odebrane prawo jazdy?

0 przez manadmin

Możliwość indywidualnego poruszania się samochodem stała się znakiem rozpoznawczym naszych czasów. Praktycznie każdy może pozwolić sobie na posiadanie własnego auta, dzięki któremu stajemy się niezależni, szybko zmieniamy położenie, a do tego podróżujemy wygodnie. Jednocześnie musi pamiętać, że jesteśmy jednymi z wielu uczestników ruchu, a każdy kierowca musi przestrzegać ogólnie przyjętych zasad. Na drodze zdarzają się jednak różne niespodziewane sytuacje, za które możemy zostać ukarani np. poprzez odebranie prawa jazdy. Jeśli coś podobnego spotkało właśnie Ciebie, być może zastanawiasz się, jak odzyskać swój dokument. W naszym artykule wyjaśniamy tę kwestię.

Od czego zacząć

Bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o wszystkich dalszych krokach, jest powód, dla którego odebrano nasze dokumenty. Przyczyn może być wiele, a do najważniejszych z nich należy m.in. przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, spowodowanie wypadku, w którym były osoby ranne lub ofiary śmiertelne, przewóz niedozwolonej liczby osób, przekroczenie liczby 24 punktów karnych lub 20, jeśli prawo jazdy posiadamy przez okres krótszy niż rok, stwierdzenie zniszczenia dokumentu, podejrzenie podrobienia prawa jazdy, przekroczenie daty ważności dokumentu, a także braku orzeczenia lekarskiego, czy niepoddanie się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji. Jak taki powód wpływa na dalsze działania? Okazuje się, że np. jeśli utracisz niezbędne dokumenty wskutek przekroczenia dozwolonej prędkości po raz pierwszy, możesz odzyskać je po trzech miesiącach; jeśli zdarza się to po raz drugi – po pół roku. Każde kolejne wykroczenie wiąże się z trwałym utraceniem praw jazdy. Są jednak sytuacje, w których dokumenty odbierane są bez wyznaczania okresów dodatkowych. Jest tak m.in. w przypadku ucieczki z miejsca wypadku oraz prowadzenia pod wpływem alkoholu i spowodowania poważnej kolizji.

Walka w sądzie – czy skuteczna?

W niektórych sytuacjach kierowcy decydują się na dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. Jak wygląda takie postępowanie? Policjant, który odebrał nam dokumenty podczas interwencji, przekazuje je w ciągu siedmiu dni do właściwego organu – sądu lub prokuratury. Wybrany organ ma z kolei dwa tygodnie na to, by na podstawie dostępnych informacji zadecydować o zwrocie dokumentu lub o jego zatrzymaniu. Jeśli decyzja będzie dla nas niekorzystna, czyli dokument zostanie zatrzymany, przysługuje nam możliwość jej zaskarżenia. Mamy na to tydzień od otrzymania decyzji lub od jej ogłoszenia. Nasze zażalenie powinno zawierać zakwestionowanie zasadności zatrzymania prawa jazdy z powodu np. złego stanu technicznego urządzenia elektronicznego, błędu pomiaru, czy nieodpowiednich warunków panujących podczas jego wykonywania. Nasz wniosek powinien następnie zostać skierowany do odpowiedniego organu. Wynikiem działań może być jego pozytywne rozpatrzenie i oddanie dokumentu lub pozostawienie poprzedniego postanowienia w mocy.

Jak odzyskać prawo jazdy?

Jeśli opisane wyżej działanie nie przynosi zamierzonych rezultatów lub w sytuacji gdy nie chcemy zaskarżać decyzji sądu, jedynym rozwiązaniem jest oczekiwanie na koniec wyznaczonego okresu. Warto pamiętać, że jeżeli okres ten jest dłuższy niż rok, konieczne będzie ponowne zdawanie egzaminu na prawo jazdy. Dodatkowo, jeśli byliśmy posiadaczami dokumentów uprawniających do prowadzenia różnych kategorii pojazdów, niezbędne będzie odzyskanie ich w każdej z nich z osobna. Pamiętaj też, że jeśli powodem utraty dokumentów było prowadzenie w stanie nietrzeźwości, przekroczenia limitu punktów karnych lub spowodowanie wypadku, koniecznością staje się uaktualnienie stosownych badań lekarskich.

Jak konkretnie przebiega procesu odzyskiwania utraconego prawda jazdy? Po pierwsze, musimy otrzymać specjalne skierowanie, wydawane przez Wydział Komunikacji dedykowany dla miejsca naszego zamieszkania. Taki dokument stanowi podstawę do wizyty w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, w celu ustalenia terminu egzaminu – zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Co jeśli z jakichś powodów nie uda nam się uzyskać wyniku pozytywnego podczas pierwszej próby? Nie musimy się martwić, ponieważ do egzaminów możemy podchodzić wielokrotnie. Warto jednak pamiętać, że każda z takich prób wymaga ponownego pozwolenia ze strony odpowiednich władz.