Ekojazda i inne nowości w egzaminie na prawo jazdy

Ekojazda i inne nowości w egzaminie na prawo jazdy

0 przez blogadmin

Kursanci z niepokojem śledzą informacje o zmieniających się wymaganiach przy zdawaniu egzaminów na prawo jazdy. Od stycznia tego roku kandydatom na kierowców doszły dwa nowe zadania egzaminacyjne.

Jednym z nowych wymogów jest prowadzenie samochodu w taki sposób, aby ograniczyć zużycie paliwa. W praktyce polega to na tym, że kierujący pojazdem musi zmieniać biegi, obserwując wskazania obrotomierza. Przepisy mówią, że zmiana biegu na wyższy powinna następować między wartością 1800 a 2600 obrotów na minutę. Co więcej, czwarty bieg należy włączyć przed osiągnięciem przez samochód prędkości 50 km/h. Taki sposób prowadzenia auta, określany mianem ekojazdy lub ekodrivingu, pozwala na energooszczędne rozpędzanie pojazdu i przyczynia się do redukcji emisji spalin.

Obecnie na egzaminach na prawo jazdy sprawdzana jest także umiejętność hamowania silnikiem. Bardzo często zdarza się, że kursanci podczas hamowania od razu wciskają sprzęgło. Teraz taki odruch na egzaminie będzie traktowany jako błąd, a prawidłową reakcją jest po prostu zdjęcie nogi z pedału gazu po to, by samochód zaczął hamować silnikiem. Celem wprowadzonych zmian jest nauczenie kursantów, jak należy postępować, aby płynnie prowadzić auto.

Ośrodki szkolenia, z zaangażowaniem pochodzące do kwestii kształcenia przyszłych kierowców, uczą nowych umiejętności na organizowanych kursach na prawo jazdy.