Formalności, które musisz wykonać przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy
Egzamin na prawo jazdy sam w sobie jest bardzo stresujący. Dlatego dla własnego spokoju warto wcześniej dowiedzieć się, jakie formalności należy wykonać tuż przed nim. Warto zaznaczyć, że wcale nie są one tak skomplikowane, jak się wydaje.
Ukończony kurs i wewnętrzny egzamin w szkole nauki jazdy
Aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy musisz ukończyć kurs, na który składa się część teoretyczna i praktyczna. Ta druga powinna obejmować 30 godzin lekcyjnych po 45 minut. Następnie należy zdać egzamin wewnętrzny, który odbywa się na koniec kursu w szkole nauki jazdy.
Formalności w WORD
Po zaliczeniu egzaminu wewnętrznego można zapisać się na właściwy egzamin w dowolnym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego osobiście lub drogą elektroniczną. Później należy uiścić opłatę za część praktyczną, która wynosi 30 zł i za część teoretyczną 140 złotych. Następnie WORD wyznacza nam datę naszego egzaminu w terminie do trzydziestu dni od złożenia wniosku.
Część teoretyczna
Jest to pierwsza część egzaminu na prawo jazdy. Jeśli uzyskasz wynik pozytywny, jest on ważny bezterminowo. Do części praktycznej możesz podejść tylko wtedy, gdy masz zaliczoną część teoretyczną.
Część praktyczna i co po egzaminie
Egzamin praktyczny trwa zazwyczaj około czterdziestu minut. Rozpoczyna się od jazdy po placu manewrowym, a kończy jazdą po mieście. Jeśli zakończy się pozytywnie, Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Kierowców wpisuje wynik egzaminu do dokumentu, który składałeś przez pójściem na kurs prawa jazdy, czyli do Profilu Kandydata na Kierowcę, a także wysyła stosowne dokumenty do wydziału komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu gminy. Co następuje dalej? Organy te wysyłają dane do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Po zdanym egzaminie praktycznym jesteś zobowiązany do opłacenia wniosku o wydanie prawa jazdy – około 100 złotych i powinieneś je otrzymać w przeciągu trzech tygodni.