Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

0 przez manadmin

Jeżeli planujesz zacząć prowadzić samochód, z pewnością zastanawia Cię, ile pieniędzy powinieneś przeznaczyć na kurs prawa jazdy. Wbrew pozorom, oszacowanie rzeczywistej ceny nauki jazdy nie jest proste. Wiele zależy m.in. od kategorii, która Cię interesuje, od miasta oraz od ilości dodatkowych godzin, które wykupisz przed egzaminem państwowym.

Czy to znaczy, że musisz być przygotowany na wszystko, albo – co gorsza – zrezygnować ze swoich planów w obawie o brak wystarczających środków? Skąd! W dalszej części artykułu pokażemy Ci wyliczenia, dzięki którym łatwiej będzie Ci stwierdzić, jakiej kwoty możesz się spodziewać.

Na jaki wydatek musisz być gotowy, planując kurs na prawo jazdy?

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na cenę kursu jest kategoria prawa jazdy, która Cię interesuje. Najtańsza kategoria to A1, której cena wynosi ok. 2 tysięcy złotych. Do najdroższych kursów należy kurs na kategorię C, C+E – tutaj przyszły kierowca musi liczyć się z wydatkiem około 7 tysięcy.

Kategoria B obecnie kosztuje od 2800 zł wzwyż. Najwięcej zapłacą przyszli kierowcy z Warszawy, w której kurs może kosztować nawet ponad 4 tysiące złotych. Najtaniej jest w Białymstoku – w tańszych szkołach jazdy kandydat na kierowcę wyda około dwóch tysięcy.

Co jeszcze wpływa na cenę kursu na prawo jazdy?

To, ile wyniesie cena za naukę jazdy, zależy także od tego, za którym razem zdasz egzamin państwowy. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B kosztuje obecnie 30 zł, a część praktyczna 140 zł. Każde kolejne podejście wiąże się z ponownym uiszczeniem kwoty. Po pomyślnie zdanym egzaminie czas na opłatę za wydanie prawa jazdy – około 100 zł.

Jeżeli nie czujesz się pewnie za kółkiem, powinieneś wykupić co najmniej kilka jazd doszkalających. Oznacza to co prawda dodatkowe koszty, jednak jest to inwestycja, na którą z pewnością warto się zdecydować. Pamiętaj, że wybór najtańszej szkoły jazdy nie zawsze jest dobrym pomysłem. Lepiej wybrać nieco droższy ośrodek, który cieszy się dobrymi opiniami.