Ile zarabia operator maszyn budowlanych po kursie?

Ile zarabia operator maszyn budowlanych po kursie?

Wyłącz przez manadmin

Rosnąca inflacja i niepewna sytuacja gospodarcza na świecie sprawiły, że wiele osób myśli o przekwalifikowaniu się. Polacy poszukują pewnej, dobrze płatnej pracy, dlatego skłaniają się ku zawodom, na które nieustannie trwa duże zapotrzebowanie wśród pracodawców. Jednym z pożądanych na rynku zawodów jest operator maszyn budowlanych. Operator maszyn budowlanych to osoba posiadająca uprawnienia do obsługi maszyn (np. koparek lub dźwigów) wykorzystywanych w różnego typu pracach budowlanych. Czy wiesz, jakie są zarobki operatora maszyn po kursie?

Ile zarabia operator maszyn budowlanych?

Operatorzy maszyn budowlanych w Polsce nie mogą narzekać na zarobki; mediana wynagrodzenia na tym stanowisku to niemal 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie! Specjaliści z dużym doświadczeniem mogą rzecz jasna spodziewać się więcej — fachowcy pracujący co najmniej sześć lat w zawodzie mogą zarobić nawet 7 tys. brutto. Stawki zależą także od miasta oraz od wielkości przedsiębiorstwa — operatorzy maszyn budowlanych na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć w Warszawie, w przedsiębiorstwach zatrudniających pomiędzy 50 a 249 pracowników.

Aby zostać operatorem maszyn, niezbędne jest ukończenie specjalistycznego kursu zakończonego egzaminem państwowym. Cena szkolenia zależy od specjalizacji, jaką chce wybrać przyszły operator — koszt zajęć praktycznych i teoretycznych waha się między 700 a około 3000 zł.

Aby przystąpić do kursu na operatora maszyn budowlanych, należy spełniać kilka wymagań: przede wszystkim, kandydat na to stanowisko musi mieć ukończone 18 lat, posiadać prawo jazdy kategorii B, C lub T i mieć wykształcenie co najmniej podstawowe. Dodatkowo osoba przystępująca do kursu powinna cechować się dobrym stanem zdrowia, koordynacją wzrokowo-ruchową, wyobraźnią przestrzenną oraz refleksem. Istnieje kilka przeciwwskazań do pracy w charakterze operatora maszyn budowlanych. Należą do nich m.in.:

  • problemy z kręgosłupem,
  • choroby serca,
  • zaburzenia równowagi,
  • poważne wady wzroku,
  • problemy ze słuchem.