Jak często kierowca musi przechodzić szkolenia okresowe?

Jak często kierowca musi przechodzić szkolenia okresowe?

Wyłącz przez manadmin

Profesjonalni kierowcy, którzy chcą utrzymać swoje prawo jazdy, a tym samym uprawnienia do wykonywania zawodu, muszą przechodzić regularne szkolenia okresowe. Podstawą prawną tego obowiązku jest Ustawa o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r. Chcesz wiedzieć, jak często kierowcy zawodowi powinni stawiać się na szkoleniach okresowych? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź!

Co ile lat zawodowy kierowca powinien przechodzić szkolenia okresowe?

Prawo jasno stanowi, że każda osoba zatrudniona na stanowisku kierowcy zawodowego, powinna przez cały czas trwania swojej pracy regularnie poddawać się szkoleniom okresowym. Dotyczy to zarówno kierowców prowadzących samochody ciężarowe, dostawcze i osobowe, jak i busy oraz autobusy. Każde szkolenie trwa łącznie 35 godzin. Pierwszy moduł musi obejmować zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, pozostałe moduły są ustalane indywidualnie z kursantem – kierowca sam może zdecydować, które informacje chciałby powtórzyć i na jakich kwestiach się skupić. Szkolenia okresowe nie są zakończone egzaminem – jedynym warunkiem ukończenia kursu jest udział w zajęciach.

Szkolenia należy odbywać cyklicznie – co 5 lat. Termin szkoleń nie jest ustalony odgórnie, ale indywidualnie dla każdego kursanta, w zależności od daty rozpoczęcia pracy i dyspozycyjności. Dla wygody kierowców, wiele ośrodków (np. Manewr z Wrocławia) oferuje szkolenia okresowe w trybie online. Szkolenia okresowe to nie tylko wymóg prawny, ale również szansa na podniesienie swoich umiejętności oraz gwarancja większego bezpieczeństwa na drodze. Z tego powodu każdy kierowca i pracodawca powinien traktować ten obowiązek poważnie. Warto pamiętać, że osoba prowadząca pojazd, która odmawia odbycia szkoleń, może zostać zwolniona, ponieważ traci zdolność do wykonywania pracy. Jak widać, nie warto unikać szkoleń okresowych i należy zgłaszać się na kursy w wyznaczonym terminie.