Jak prawidłowo jechać samochodem z przyczepą?

Jak prawidłowo jechać samochodem z przyczepą?

0 przez manadmin

Zdarzają się sytuacje, w których niezbędne jest przewiezienie rzeczy o większych gabarytach. Wtedy należy użyć przyczepki. Aby to zrobić, trzeba mieć prawo jazdy kategorii B. Jednak masa samochodu nie może przekraczać 3,5 t, a dołączonej do niego przyczepy 750 kg. Jazda z dodatkowym obciążeniem różni się nieco od tej tradycyjnej, dlatego warto zachować szczególną ostrożność i pamiętać o paru aspektach.

O czym trzeba pamiętać podczas jazdy z przyczepą?

Jazda z przyczepą nie jest bardzo skomplikowana, ale trzeba pamiętać, że auto z bagażem zajmuje zdecydowanie więcej miejsca. W związku z tym dobrze wyprzedzać jedynie w ostateczności, a podczas tej czynności wziąć pod uwagę, że potrzebna jest większa przestrzeń przed wyprzedzanym pojazdem. Co więcej, na tego rodzaju manewr trzeba poświęcić więcej czasu, niż jadąc bez balastu. Należy też uważać na skrzyżowaniach, gdyż w przypadku korku, pojazd może się nie zmieścić wraz z przyczepą i zostanie ona w obrębie skrzyżowania. Na drodze kierowca musi zachować szczególną ostrożność, ponieważ przyczepa nie jest naturalnym przedłużeniem auta, a więc zachowuje się na szosie inaczej niż pojazd ją ciągnący. Oznacza to, że przyczepa przy zakrętach nie będzie poruszać się dokładnie tak jak samochód, tylko zawsze „zetnie” zakręt. W związku z tym, dla zachowania bezpieczeństwa, dobrze jechać szerszym łukiem.

Przyczepa jest dodatkowym obciążeniem auta, dlatego droga hamowania jest dłuższa. Nie można gwałtownie zwalniać oraz ruszać. Hamulec trzeba naciskać powoli, znacznie wcześniej niż przy zwyczajnej jeździe. Podczas trasy trzeba nieustannie kontrolować to, co się dzieje z balastem. Należy więc ustawić lusterka w taki sposób, aby widzieć kawałek miejsca obok przyczepki, a także za nią. Poruszając się z przyczepą, zawsze trzeba pamiętać o zasadach ruchu drogowego. Z dodatkowym balastem na autostradzie i drodze ekspresowej maksymalna prędkość wynosi 80 km/h, a poza terenem zabudowanym na drodze jednojezdniowej jest to 70 km/h.