Jak prowadzić auto nocą?
Jazda nocą różni się znacząco od jazdy za dnia. W takich warunkach należy zachować szczególną ostrożność. Jest kilka ważnych kwestii, o których musisz pamiętać, zanim wybierzesz się w nocną podróż autem.
Ograniczona widoczność
Nocna jazda samochodem to jazda przy ograniczonym świetle. Dlatego ważne jest, aby prowadzić auto w sposób ostrożny i odpowiedzialny. Należy unikać szybkiej jazdy i szczególnie uważać na drogach nieoświetlonych, gdzie jedynym źródłem światła są nasze reflektory. Nasz czas reakcji jest dłuższy nocą właśnie z tych względów. Widoczność mogą pogarszać również warunki atmosferyczne, takie jak mgła, śnieg czy deszcz. Warto obserwować to, co oświetlają nie tylko nasze reflektory, ale i reflektory pojazdów jadących przed nami.
Nieostrożni piesi
Nocą wielokrotnie zdarza się mijać pieszych, którzy przechodzą na czerwonym świetle lub spacerują przy nieoświetlonej drodze. W dodatku mogą mieć na sobie ciemny strój, co jeszcze bardziej utrudnia ich dostrzeżenie z dalszej odległości. Warto uważać również na grupy wracające z imprezy, których zachowanie nieraz trudno przewidzieć.
Wymijanie pojazdów
Podczas mijania się pojazdów podzielność naszej uwagi maleje z uwagi na oślepiające światło z naprzeciwka. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest zmniejszenie prędkości oraz kierowanie wzroku na prawą stronę jezdni. Nocą warto również zachować większy odstęp od auta przed nami niż za dnia.
Okolice lasów
Podczas jazdy nocą trasą przy lesie należy uważać na zwierzęta, które mogą niespodziewanie przebiec. Ważne, by w takim momencie odpowiednio dostosować prędkość pojazdu i rozważnie używać świateł długich i krótkich. Nocą staraj się używać świateł długich tak często, jak to tylko możliwe.
Nawierzchnia nocą
W nocy są niższe temperatury, co można odczuć też na drodze. Nawierzchnia może być oblodzona, szczególnie zimą, ale też jesienią i wiosną.
Więcej czasu na odpoczynek
Nocą nasz organizm musi bardziej się koncentrować na jeździe, przez co szybciej się męczy. Dlatego ważne jest, aby robić sobie odpoczynki podczas podróży choćby po to, by wstać, rozprostować się i zaczerpnąć powietrza. Dzięki przerwom w czasie jazdy samochodem zwiększamy prawdopodobieństwo bezpiecznego dotarcia do celu.