Jak uniknąć stresu podczas egzaminu na prawo jazdy?

Jak uniknąć stresu podczas egzaminu na prawo jazdy?

0 przez blogadmin

Kurs prawa jazdy powinien przygotować kursanta nie tylko do egzaminu, ale przede wszystkim do samodzielnej jazdy samochodem. Bywają jednak takie przypadki, że przyszły kierowca jest bardzo dobrze przygotowany do jazdy, jednak podczas egzaminu dopada go taki stres, że zaczyna popełniać banalne błędy. Takich sytuacji jest sporo, warto więc dowiedzieć się, jak radzić sobie ze stresem podczas egzaminu na prawo jazdy.

Jak podejść do egzaminu na prawo jazdy bez stresu?

Kluczową kwestią jest wybranie dobrej szkoły jazdy. Nauka jazdy w większości szkół przebiega w miłej atmosferze, która – teoretycznie – wcale nie powinna wywoływać stresu. Umiejętność prowadzenia pojazdu w dużej mierze determinuje bezpieczeństwo na drodze, zarówno nasze, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważne jest zatem, abyśmy byli przygotowani kompleksowo i wiedzieli jak zachować się w bardzo różnych sytuacjach na drodze. Jeśli będziesz mieć pewność, że instruktor podczas kursu dobrze cię przygotował i żadna sytuacja drogowa nie jest ci obca, podejdziesz do egzaminu z większą pewnością siebie. Jeśli pomimo ukończonego kursu nadal nie czujesz się pewnie za kółkiem, dokup dodatkowe lekcje jazdy.

Wiele osób stresuje się już po wejściu egzaminatora do pojazdu. Myśl pozytywnie i staraj się unikać rozmów o surowych egzaminatorach. Pamiętaj, że jeśli ukończyłeś kurs w dobrej szkole, ćwiczyłeś pytania egzaminacyjne i podczas jazdy z instruktorem dawałeś sobie radę na każdym, nawet najbardziej skomplikowanym skrzyżowaniu, zapewne poradzisz sobie również na egzaminie.

Niewątpliwie najbardziej stresogenne są ostatnie minuty spędzone w WORD-zie w oczekiwaniu na egzamin. Warto również starać się odciąć od kreowania w głowie różnych scenariuszy egzaminu, a skupić się raczej na metodach relaksacji. Staraj się robić to, co może sprawić ci przyjemność, np. czytaj lub słuchaj ulubionej muzyki.