Jak wyprzedzać bezpiecznie i dynamicznie?

Jak wyprzedzać bezpiecznie i dynamicznie?

0 przez clearsense

Wyprzedzenie jest jednym z manewrów, który sprawia najwięcej problemów młodym kierowcom. Prawidłowe wykonanie tej czynności wymaga od kierującego pojazdem umiejętności szybkiej oceny sytuacji drogowej i jednocześnie umiejętności zachowania odpowiedniej dynamiki jazdy. Dla świeżo upieczonych kierowców przygotowaliśmy kilka porad, jak wyprzedać bezpiecznie i jednocześnie dynamicznie?

Wyprzedzasz? Spójrz na drogę, spójrz w lusterko!

Dobra widoczność to podstawa przed wykonaniem manewru wyprzedzania ? musimy mieć absolutną pewność, że przeciwny pas ruchu jest wolny. W przypadku, gdy widoczność jest ograniczona, np. jedzie przed nami ciężarówka zasłaniająca cały pas ruchu, należy wstrzymać się z wyprzedzaniem.

Początkujący kierowcy muszą też wyrobić w sobie odruch patrzenia w lusterko wsteczne przed zmianą pasa ruchu. Wyprzedzać można tylko wtedy, kiedy pojazd za nami nie zasygnalizował zamiaru skrętu na sąsiedni pas ani nie rozpoczął wyprzedzania.

Zadbaj o odpowiednią dynamikę jazdy

Młodzi kierowcy słabo radzą sobie z manewrem wyprzedzenia zwłaszcza poza terenem zabudowanym. Na kursach na prawo jazdy większość godzin spędzają, jeżdżąc po mieście z prędkością nieprzekraczającą 50 km/h. Dlatego, decydując się na dłuższą podróż, powinni zachować szczególną ostrożność. Najlepiej, gdyby pierwsze długie trasy pokonywali w towarzystwie doświadczonego kierowcy. Jego rady mogą okazać się szczególnie przydatne podczas wyprzedzania.

Przed rozpoczęciem wyprzedzania musimy ocenić prędkość pojazdu jadącego przed nami w stosunku do naszych możliwości przyśpieszenia. Dopiero wówczas ? oczywiście po uprzednim upewnieniu, że mamy odpowiednią ilość miejsca na drodze ? możemy wyprzedzać.

Wyprzedzanie, zwłaszcza poza miastem, wymaga od kierowców umiejętności błyskawicznego przyśpieszania autem. Przed samym wykonaniem tego manewru warto zredukować bieg, dzięki czemu auto zyska na mocy, a sam manewr wyprzedzania nabierze odpowiedniej dynamiki. Nie bójmy się też mocniej przycisnąć gazu podczas wyprzedzania. Manewr ten nie może trwać zbyt długo i powinniśmy możliwe szybko wrócić na swój pas ruchu.

Przygotowując się do wyprzedzania, pamiętajmy też o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Jest to szczególnie ważne podczas jazdy w miejsce i przy dużym natężeniu ruchu. Bardzo łatwo wówczas podjechać za blisko samochodu, który planujemy wyprzedzić, co przy gwałtownym hamowaniu może doprowadzić do wjechania w jego tył.

Przestrzegaj przepisów

Jednak najważniejsze jest dostosowanie się do obowiązujących przepisów. Wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych (na zakrętach, przed wzniesieniami, w tunelach) jest niedopuszczalne i bardzo ryzykowne, gdyż nie mamy pewności, że nagle z naprzeciwka nie wyjdzie nam inny pojazd i nie doprowadzimy do zderzenia czołowego. Tragiczne w skutkach może być też wyprzedzanie przed przejściami i na przejściach dla pieszych.
Ostrożność należy zachować również wtedy, kiedy wyprzedzamy pieszych idących poboczem jezdni. Zwróćmy uwagę na to, aby zachować co najmniej 1 metr wymaganej odległości od wyprzedzanych.