Jak zachować bezpieczny odstęp w trakcie jazdy po autostradzie?

Jak zachować bezpieczny odstęp w trakcie jazdy po autostradzie?

0 przez manadmin

Tzw. jazda na zderzaku to prawdziwy problem polskich kierowców. Mimo częstych kampanii społecznych wiele osób wciąż zapomina o konieczności zachowania odpowiedniej odległości, przeceniając zarówno swój refleks, jak i warunki drogowe. Na szczęście od niedawna w polskim prawie obowiązują nowe przepisy, wyznaczające bezpieczną odległość, którą należy zachować w czasie korzystania z drogi ekspresowej lub autostrady. Co warto wiedzieć o wspomnianym bezpiecznym odstępie? I dlaczego respektowanie nowych zasad jest tak ważne? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jaki odstęp powinien zostać zachowany na autostradzie?

Nowe przepisy podają, że bezpieczna odległość pomiędzy dwoma pojazdami na autostradzie oraz na drodze ekspresowej (liczona w metrach) ma wynosić co najmniej połowę prędkości wyrażonej w km/h. Co to oznacza w praktyce? Dla przykładu:

  • pojazd, który porusza się z prędkością 100 km/h powinien zachować odstęp co najmniej pięćdziesięciu metrów od pojazdu jadącego przed nim,
  • pojazd, który porusza się z prędkością 140 km/h powinien zachować minimalną odległość siedemdziesięciu metrów.

Jak w czasie jazdy sprawdzić, czy taka odległość została zachowana? Pomocne mogą okazać się słupki informacyjne umieszczone przy drodze, które są rozlokowane co sto metrów i z których można odczytać, na jakim etapie trasy się znajdujemy. Kolejny przykład: jeśli poruszamy się z prędkością 140 km/h, to jak już wspomnieliśmy minimalna odległość powinna wynosić siedemdziesiąt metrów, co oznacza mniej więcej 3/4 odległości między słupkami. Oczywiście lepiej zachować większy odstęp, by pozostawić sobie pewien margines błędu.

Jeśli metoda “słupków” okaże się trudna do zastosowania, możemy wykorzystać sposób z liczeniem sekund. Pomiędzy dwoma pojazdami poruszającymi się po autostradzie z prędkością 100 km/h powinna znajdować się odległość co najmniej dwóch sekund (w tym czasie można pokonać około 56 metrów). Dla wielu kierowców technika ta może okazać się prostsza do zastosowania w czasie kierowania pojazdem.

Dlaczego zachowanie odpowiedniej odległości jest ważne?

Warto pamiętać, że nowe zasady nie są kolejnym wymysłem lub sposobem na zaskoczenie kierowców i przyznanie im mandatów. Wręcz przeciwnie. Tak jak wspomnieliśmy na początku, tzw. jazda na zderzaku to prawdziwa plaga wśród polskich kierowców. Zaktualizowane normy prawne mają więc zwiększyć nasze bezpieczeństwo i zmniejszyć ilość wypadków, do których dochodzi każdego roku.

Należy odsunąć na bok zawyżone wyobrażenie o swoich zdolnościach i spojrzeć prawdzie w oczy: jazda bez zachowania odpowiedniej odległości, szczególnie w przypadku drogi ekspresowej i autostrady, to poważne zagrożenie. Przy dużej prędkości droga hamowania wydłuża się, przez co nawet bardzo szybka reakcja może nie przynieść zamierzonych rezultatów. Może dojść do efektu domina, gdzie jedna kolizja pociąga za sobą kolejne nieszczęśliwe zdarzenie. Ważne jest też pamiętanie, że “podjeżdżanie” pod pojazd przed nami wcale nie sprawi, że pokonamy daną trasę w krótszym czasie. Wręcz przeciwnie: może spowodować, że w ogóle nie dotrzemy do wyznaczonego celu.

Ogromne znaczenie ma jednak nie tylko edukowanie wieloletnich kierowców, ale także uczenie nowych pokoleń prawidłowych nawyków za kierownicą. Właśnie dlatego warto wybierać jedynie szkoły nauki jazdy, które realizują swój program według aktualnych zasad. Wykwalifikowana kadra, nowoczesne techniki uczenia i co ważne doskonałe przygotowanie w kwestii zmieniających się przepisów – to cechy, które wyróżniają naszą szkołę nauki jazdy Manewr.