Jakie światła należy mieć włączone w trakcie jazdy?
Wykorzystywanie odpowiedniego oświetlenia ma ogromne znaczenie, nawet jeśli warunki atmosferyczne wydają się pozornie sprzyjające. Warto więc pamiętać o poszczególnych elementach, które możemy wykorzystać jadąc samochodem i które muszą być stosowane zgodnie z polskim prawodawstwem. Jakie światła należy mieć włączone w trakcie jazdy? I od czego zależy moment, w którym powinniśmy je zmienić? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Co na to polskie prawo?
Cennym źródłem informacji w tym temacie jest oczywiście ustawa Prawo o ruchu drogowym. Jakie wytłumaczenia możemy w niej znaleźć? Interesujący fragment to chociażby art. 51, zatytułowany “Zasady używania świateł mijania, świateł do jazdy dziennej i świateł drogowych”. Czytamy w nim:
“1) Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
2) W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.
3) W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:
- pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;
- do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
- pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami. (…)
4) Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.”
Rodzaje świateł – co warto wiedzieć?
Oczywiście rodzaje dostępnego oświetlenia, zasady ich wykorzystywania oraz sposób włączania danej funkcji to zagadnienia omawiane w czasie szkolenia na prawo jazdy kategorii B. Niekiedy warto jednak odświeżyć te podstawy i przypomnieć sobie prawidłowy sposób ich wykorzystywania.
Podstawowe rodzaje świateł dostępnych w samochodach osobowych to:
- światła mijania, czyli najważniejszy rodzaj świateł: to właśnie one powinny być wykorzystywane przez całą dobę, niezależnie od pory dnia; za ich brak grozi kara w postaci mandatu,
- światła drogowe, czyli inaczej światła długie: służą do oświetlenia drogi po zmroku, pozwalają uzyskać mocniejszy, dłuższy snop światła, zapewniając lepszą widoczność i możliwość szybszego przemieszczania się; warto pamiętać, że światła te mogą oślepiać innych uczestników ruchu, dlatego należy stosować je z rozsądkiem (nie mogą one przeszkadzać ani nadjeżdżającemu pojazdowi, ani pojazdowi przed nami),
- światła postojowe, czyli inaczej światła pozycyjne: są wykorzystywane w chwili zatrzymywania pojazdu, pomagają na lepsze wyróżnienie naszego samochodu,
- światła przeciwmgielne: wykorzystywane są w przypadku małej widoczności i złych warunków atmosferycznych, takich jak mgła, śnieg, czy deszcz; można wykorzystać je także na krętych drogach ze specjalnym oznaczeniem; dzielimy je na światła przeciwmgielne przednie i przeciwmgielne tylne,
- kierunkowskazy: to także rodzaj oświetlenia, który służy do sygnalizowania manewru, takiego jak zmiana pasa ruchu albo zmiana kierunku jazdy; kierunkowskazy powinny być wykorzystywane z wyprzedzeniem oraz wyłączane zaraz po dokonaniu manewru,
- światła awaryjne: pozwalają zasygnalizować kierowcom, że nasz pojazd uległ awarii i został unieruchomiony w danym miejscu.