Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii B+E?

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii B+E?

Wyłącz przez manadmin

Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną w Polsce, coraz większym zainteresowaniem cieszy się tak zwany caravaning – czyli podróże kamperem lub samochodem osobowym z przyczepą kempingową. Niestety, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że prawo jazdy kategorii B nie zawsze wystarczy, by legalnie przewozić przyczepę. W jakich sytuacjach należy postarać się o dodatkowe uprawnienia?

Prawo jazdy kategorii B upoważnia do kierowania pojazdami osobowymi oraz ciężarowymi i dostawczymi, których łączna masa nie przekracza 3,5 tony. Dodatkowo posiadacz prawa jazdy kat. B może jechać samochodem z przyczepą lekką (czyli taką, której masa całkowita nie przekracza 750 kg) oraz ciężką – pod warunkiem że oba pojazdy nie będą ważyć więcej, niż 3,5 t.

Teoretycznie prawo jazdy na samochód osobowy wystarczy, by przewieźć niedużą przyczepę kempingową. Niestety, kierowcy bez odpowiednich uprawnień, którzy planują dłuższe wakacje z dużą przyczepą, mogą narazić się na spory mandat. Warto także pamiętać, że manewry z doczepą diametralnie różnią się od jazdy bez „ogona”. Prowadzący pojazd, który nie ma doświadczenia w jeździe z przyczepą, może stanowić poważne zagrożenie na drodze.

Kiedy warto zrobić kurs na prawo jazdy kategorii B+E?

Kurs na przyczepę powinni rozważyć wszyscy, którzy chcieliby nauczyć się prowadzenia pojazdu z doczepką. Kategoria B+E pozwala poruszać się pojazdem z przyczepą, której waga nie przekracza 3500 kg, pod warunkiem że masa całkowita zestawu nie jest większa, niż 7 ton. Dodatkowo kierowca z uprawnieniami B+E może także prowadzić lawetę. Oznacza to, że każda osoba świadcząca usługi pomocy drogowej, powinna mieć ukończony kurs na kategorię B+E. Ponieważ kierowcy ubiegający się o kategorię B+E posiadają już prawo jazdy na samochody osobowe, kurs składa się jedynie z części praktycznej, podczas której kierowca ćwiczy manewry z przyczepą oraz jazdę po mieście. Nauka trwa 15 godzin i jest zakończona egzaminem państwowym (po zaliczeniu egzaminu wewnętrznego).