Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii C?

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii C?

0 przez manadmin

Zastanawiasz się nad poszerzeniem swoich uprawnień i chcesz uzyskać prawo jazdy kategorii C? Świetnie się składa. Poniżej dowiesz się, jakie pojazdy będziesz mógł prowadzić po ukończeniu takiego kursu i zdaniu egzaminu państwowego. Powiemy Ci również, z jakich powodów warto zdecydować się na taki krok.

Prawo jazdy kategorii C a uprawnienia

Tę kwestię reguluje art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z jego brzemieniem, posiadacz prawa jazdy kategorii C może prowadzić:

  • pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusu),
  • zespołem pojazdów złożonym z w/w pojazdu oraz z przyczepy lekkiej,
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM – motorowerem oraz czterokołowcem lekkim.

Oczywiście warunkiem uzyskania uprawnień jest przejście kursu nauki jazdy oraz zdanie egzaminu państwowego (teoretycznego i praktycznego). Jeżeli chcesz odbyć naukę na prawo jazdy C we Wrocławiu szybko i skutecznie, zapraszamy do kontaktu.

Czy warto zrobić prawo jazdy kategorii C?

Większość zainteresowanych zdaje na tę kategorię, aby zostać zawodowym kierowcą ciężarówki. To obecnie bardzo opłacalny zawód, a więc zdecydowanie warto zdobyć odpowiednie uprawnienia. Warto jednak pamiętać, że samo prawo jazdy nie wystarczy. Kategoria C umożliwia bowiem samo prowadzenie pojazdu na użytek własny. Oznacza to, że kierowca może prowadzić ciężarówkę bez towaru lub załadowaną produktami wyłącznie w celu prywatnego przetransportowania.

Z tego względu niezbędne jest odbycie kwalifikacji wstępnej i uzyskanie tzw. kodu 95. Dopiero na tej podstawie można podjąć zatrudnienie jako kierowca zawodowy. Jeżeli jednak w ramach wykonywania stosunku pracy pracownik miałby przewozić towary zakwalifikowane jako niebezpieczne, niezbędny jest też kurs ADR.