Jakie uprawnienia trzeba posiadać aby prowadzić lawetę?

Jakie uprawnienia trzeba posiadać aby prowadzić lawetę?

0 przez manadmin

Niekiedy zdarza się, że potrzebujemy przetransportować samochód z zagranicy lub nasz pojazd uległ stłuczce. W takich sytuacjach przyda się wykorzystanie możliwości wypożyczenia lawety. Przed jej wypożyczeniem lub zakupem warto jednak pamiętać o kilku zasadach, których należy przestrzegać. Sprawdziliśmy, jakie uprawnienia trzeba posiadać, aby prowadzić lawetę. 

Prowadzenie lawety – konieczne uprawnienia

Do prowadzenia samochodu z lekką przyczepą (do 750 kg) nie są wymagane żadne dodatkowe uprawnienia, nie licząc prawa jazdy kategorii B. Ten przepis odnosi się jednak do warunku, w którym łączna masa samochodu, przyczepy i jej załadunku nie przekracza w sumie 4250 kg. Istotnym aspektem jest również obowiązująca zasada, że holujące auto nie może być cięższe od holowanego. Przyczepa lekka nie musi posiadać również hamulca najazdowego. Jeżeli samochód, wraz z przyczepą i holowanym na niej autem waży więcej, wówczas konieczne jest wyrobienie kategorii B96 lub B+E, które jest najczęstszym uprawnieniem dla kierowców lawet. Warto zwrócić uwagę, że w obu tych przypadkach wymagane jest zdanie jedynie egzaminu praktycznego. Pamiętajmy jednak, że bez wcześniejszych ćwiczeń nie będzie to możliwe. 

Prawo jazdy na autolawetę

Biorąc pod uwagę autolawety, problematyka zbliżona jest do procedury występującej przy samochodach dostawczych. Zasadniczo autolaweta nie różni się od busa sposobem ukształtowania nadwozia oraz rodzajem przewożonego towaru. W związku z tym zasady określające dopuszczalną masę całkowitą pojazdu oraz kategorię prawa jazdy są takie same. Samochody należące do klasy średniej najczęściej przewozi się na autolawetach. Samochody osobowe nie sprawiają tego typu problemów, ponieważ poszczególne niezbędne informacje obecne są w dowodzie rejestracyjnym przewożonego przez autolawetę pojazdu. W tym przypadku warto jednak pamiętać o tym, że zdarzają się sytuacje, w których lawety przewożą samochody razem z bagażami, które mogą być zbyt ciężkie dla pojazdu na kategorię B.