Jazda po łuku. Jak poprawnie wykonać manewr?

Jazda po łuku. Jak poprawnie wykonać manewr?

0 przez manadmin

W teorii jazda po łuku wydaje się banalnie prosta. W praktyce, podczas zajęć na placu manewrowym także nie sprawia wielu problemów, jednak na egzaminie często staje się prawdziwym przekleństwem. Winny temu jest przede wszystkim stres, bo błędy zdarzają się nawet kursantom, którzy setki razy ćwiczyli ten manewr. Wyjaśniamy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas jazdy po łuku.

Na czym polega jazda po łuku?

Zacznijmy od początku. Jazda po łuku, czyli inaczej płynne ruszenie z miejsca postoju samochodu oraz jazda pasem ruchu, zatrzymanie się na kopercie, a następnie cofanie to jeden z niezbędnych manewrów, które musi opanować przyszły kierowca. Z pozoru zadanie to nie wydaje się trudne. To, niestety tylko pozory. Jazda po łuku jest ćwiczeniem, które przygotowuje do płynnego poruszania się w ruchu drogowym. Po opanowaniu jazdy na placu manewrowym kursant doskonali zdobyte umiejętności podczas jazdy po mieście. Dlaczego więc jazda na placu egzaminacyjnym jest takim problemem? Powodów jest kilka, a jednym z nich jest korzystanie ze schematu, który „wyłącza” samodzielne myślenie.

Jazda po łuku. Jak nie oblać egzaminu na prawo jazdy?

Zasady prawidłowej jazdy po łuku są niezmienne, jednak w różnych szkołach jazdy spotkamy się z nieco innym sposobem przekazywania ich kursantom. Zależy nam, aby osoby uczęszczające u nas na kurs prawa jazdy, zdały egzamin za pierwszym razem, dlatego w prostych 6 krokach tłumaczymy, jak poprawnie wykonać manewr jazdy po łuku.

Krok 1

Spokojnie ruszamy na pierwszym biegu bez dodawania gazu przy popuszczonym sprzęgle.

Krok 2

Cofamy na biegu wstecznym, zachowując minimalną prędkość, nie dodając gazu i pamiętając o prawidłowej pracy sprzęgłem.

Krok 3

Utrzymujemy jednostajną prędkość jazdy za pomocą odpowiedniej pracy sprzęgłem.

Krok 4

Staramy się trzymać środka wyznaczonego pasa ruchu, korzystając z lusterek bocznych i kontrolując tor jazdy, spoglądając przez tylną szybę.

Krok 5

Dostosowujemy skręt kierownicy do profilu pokonywanego zakrętu.

Krok 6

Opanowujemy emocje i kontrolujemy sytuację. W ruchu drogowym nie będziemy mieli możliwości powtórzenia manewru, co może zakończyć się wypadkiem.

Jazdy po łuku można się nauczyć, jednak nie obejdzie się w tym przypadku bez myślenia oraz szybkiego, aczkolwiek przemyślanego, reagowania. Tylko dzięki odpowiedniej wyobraźni, orientacji przestrzennej i zdobytym umiejętnościom można nie tylko bez problemu zdobyć prawo jazdy, ale także stać się dobrym, bezpiecznym i odpowiedzialnym za siebie oraz innych uczestników ruchu kierowcą.