Lęk przed prowadzeniem auta

Lęk przed prowadzeniem auta

0 przez blogadmin

Wiele osób, a szczególnie kobiety, które posiadają prawo jazdy, rzadko zajmuje miejsce kierowcy. Przyczyny tego są bardzo różne, ale kiedyś może nadejść czas, gdy prowadzenie samochodu stanie się koniecznością. Co zrobić, by jazda za kółkiem nie powodowała w nas tyle strachu i niepotrzebnych nerwów?

Przyczyny

Bardzo często jest tak, że kobieta i mężczyzna posiadają prawo jazdy, przy czym to mężczyzna częściej jeździ samochodem. Kobieta ma więc rzadko do dyspozycji samochód, dlatego dawne oswojenie u niej z kierownicą powoli zanika. Prawdopodobnie nie czuje już potrzeby korzystania z auta i woli, gdy odpowiedzialność i kontrolę przejmuje mężczyzna. Kobiety boją się wówczas podróżować w dalekie trasy, ponieważ czują się niepewnie i tracą wiarę we własne możliwości za kierownicą. Zaczyna wytwarzać się u nich lęk przed prowadzeniem auta. Bywa też tak, że kobieta jeździ systematycznie samochodem, ale kategorycznie odmawia prowadzenia auta na dłuższych trasach czy autostradach. Wiąże się to z naturą kobiecą, która jest bardziej delikatna, zachowawcza i ostrożna. U tej płci rzadziej spotyka się przecież zamiłowanie do szybkiej jazdy, a jest to spowodowane również tym, że ma ona zdolność do wizualizacji niebezpieczeństwa i tworzy w głowie setki scenariuszy tego, co może się stać. To może skutecznie hamować ją przed prowadzeniem samochodu.

Jak sobie z tym radzić?

Najlepszym pomysłem jest oswojenie się na nowo z kierownicą i przełamanie lęku. Warto zapisać się na jazdy doszkalające albo kurs bezpiecznej jazdy, które pozwolą nam pewniej poczuć się za kółkiem. Nasza szkoła jazdy we Wrocławiu oferuje szkolenia dla kierowców kategorii B. Należy jednak zasięgnąć rady znajomych czy w Internecie, aby wybrać takich instruktorów i nauczycieli, którzy swoją wiedzą i sposobem bycia umożliwią nam jazdę samochodem bez żadnych oporów i strachu. Po takich kursach najpierw trzeba wyruszyć w dłuższą trasę, ale mniej uczęszczaną, a dopiero później próbować swoich sił w mieście przy dużym natężeniu ruchu. Pamiętajmy, że wiarę we własne możliwości za kierownicą uzyskamy tylko poprzez doświadczenie.