Martwy punkt – pułapka nieostrożnych kierowców

Martwy punkt – pułapka nieostrożnych kierowców

0 przez manadmin

Martwy punkt (inaczej martwe pole) to ten obszar wokół samochodu ciężarowego, którego kierowca ciężarówki nie widzi ani bezpośrednio, ani przy użyciu usterek. W tej stosunkowo niewielkiej strefie nie można dostrzec pieszych, rowerzystów, samochodów osobowych czy innych obiektów uczestniczących w ruchu bądź znajdujących się na drodze. Każdy tracker doskonale zdaje sobie sprawę z istnienia martwego punktu i z doświadczenia wie, że w tym przypadku trzeba zachować szczególną ostrożność. Z tą świadomością różnie bywa w przypadku pieszych czy innych kierowców, co niestety przyczynia się do bardzo poważnych, wręcz śmiertelnych wypadków. Warto wiedzieć — przynajmniej w teorii — że coś takiego istnieje, gdyż ta wiedza może uratować życie.

Co każdy powinien wiedzieć o martwym punkcie?

Kierowca samochodu ciężarowego ma bardzo dobrą widoczność zarówno do tyłu, jak i do przodu, jednak dopiero ok. 2-3 metry przed maską. Dużą część z boku oraz niewielka przestrzeń z przodu pojazdu pozostają w tzw. martwym punkcie, czyli strefie niewidocznej dla kierowcy. Aby mieć lepszy pogląd sytuacji z przodu, montowane są lusterka nad przednią szybą, które poniekąd zapewniają nieco lepszą widoczność z przodu. Nadal jednak kierowca może nie dostrzec zagrożenia znajdującego się z boku pojazdu. Wynika to przede wszystkim z dużych gabarytów samochodów ciężarowych, a także pozycji samego trackera, który siedzi znacznie wyżej niż kierowcy pojazdów osobowych czy nawet SUV-ów,

Martwy punkt to bardzo niebezpieczne zjawisko. Największe zagrożenie stanowi podczas wyprzedzania lub zmiany pasa ruchu. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do stłuczek, kolizji, a nawet bardzo groźnych wypadków. Na ryzyko narażeni są oczywiście inni uczestnicy ruchu drogowego, w tym nie tylko auta osobowe, ale również motocykliści, rowerzyści czy piesi. Zatem każdy powinien mieć świadomość istnienia martwego punktu.

Co robić, aby zniwelować ryzyko podczas mijania samochodu ciężarowego? Przede wszystkim jadąc obok ciężarówki czy wyprzedzając ją, należy przez możliwie jak najkrótszy czas przebywać w martwym polu. Piesi, którzy zamierzają wejść na przejście przed stojącym TIR-em, powinni upewnić się, że kierowca ich widzi — zaleca się, aby przed wejściem na jezdnię nawiązać z nim kontakt wzrokowy.

Co może zrobić kierowca samochodu ciężarowego?

Już na etapie kursu prawa jazdy kategorii C każdy przyszły kierowca samochodu ciężarowego uzyskuje stosowną wiedzę na temat martwego punktu oraz minimalizowania ryzyka związanego z tą niebezpieczną strefą.

Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma prawidłowe ustawienie lusterek. Gdy lusterka będą właściwie ustawione, martwy punkt zostanie zniwelowany, a nawet całkowicie zlikwidowany. Oczywiście trzeba pamiętać, że nadal widoczność będzie stosunkowo niewielka, ale czasami nawet tyle wystarczy, aby zachować szczególną ostrożność i powstrzymać się od wykonywania manewrów, jeśli w pobliżu samochodu ciężarowego znajduje się inny uczestnik ruchu drogowego.