Na co zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowań do egzaminu na prawo jazdy?

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowań do egzaminu na prawo jazdy?

0 przez blogadmin

Gruntowne przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy obejmuje opanowanie wiedzy teoretycznej, umiejętność wykorzystania jej w praktyce, stosowanie się do zasad bezpieczeństwa drogowego, a także radzenie sobie ze stresem. W jaki sposób można przygotować się do egzaminu i osiągnąć w nim sukces? To kwestia głównie treningu i naszego nastawienia.

Naucz się szybkiego reagowania na sytuacje drogowe

Umiejętność płynnej i bezpiecznej jazdy jest domeną doświadczonych kierowców, jednak warto już od początku wyrabiać w sobie dobre nawyki, które pomogą nam takie miano w przyszłości uzyskać. Chodzi tu głównie o wyczucie samochodu, jego prędkości, gazu, silnika czy hamulców na trasie oraz szybkie dostosowywanie się do warunków na drodze. To tzw. umiejętność obserwowania wszystkiego wokół siebie. Na egzaminie warto dostrzegać wszelkie znaki drogowe przed sobą i spoglądać co jakiś czas w lusterka boczne.

Jedź pewnie

Na egzaminie nie możesz już zadawać instruktorowi pytań ani pokazywać mu, że masz wątpliwości, co do danego manewru. Musisz sprawnie, dynamicznie i pewnie prowadzić samochód, a to na pewno przybliży Cię do sukcesu na egzaminie. Oczywiście, pamiętaj także o utrzymaniu prawidłowej prędkości. Aby jechać pewnie, należy głównie zminimalizować stres. Wyeliminować ten paraliżujący, a zostawić motywujący. Łatwo powiedzieć, a trudniej zastosować, jednak naprawdę warto spróbować o nim nie myśleć, tylko skupić się na samym prowadzeniu pojazdu. A dzień przed samym egzaminem warto wyciszyć się i uspokoić, nic już sobie nie przypominać, zaparzyć herbatę na rozluźnienie, np. melisę i pójść wcześniej spać.

Uważaj na pieszych

Wiele kursantów szkoły nauki jazdy popełnia błąd, nie zwracając dostatecznej uwagi na przejścia na pieszych, szczególnie na te, w których nie ma sygnalizacji świetlnej. Najechanie na linie pasów jest karygodnym wykroczeniem w oczach egzaminatora. Jeśli nie czujesz się pewnie przy odrobinę szybszych prędkościach, warto jechać trochę wolniej, a uważniej. Należy bacznie obserwować również pobocze drogi, ponieważ piesi mogą pojawić się na drodze w każdej chwili. Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że pozytywne nastawienie i spokój wewnętrzny pozwala się skupić na egzaminie, a tym samym ukończyć go z wynikiem pozytywnym. Powodzenia!