Najczęstsze błędy początkujących kierowców
Dane statystyczne pokazują, że najczęściej sprawcami kolizji drogowych są młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Przyczyny tych wypadków możemy podzielić na dwie grupy: wypadki spowodowane przez brawurę i nadmierny pośpiech oraz wypadki spowodowane przez brak doświadczenia i umiejętności kierowania pojazdem.
Ku przestrodze omówimy najczęstsze błędy z tej drugiej kategorii, pokazujące, na co powinny zwrócić uwagę osoby, które uczą się jeździć lub dopiero co otrzymały prawo jazdy.
- Jednym z nagminnie popełnianych błędów jest wymuszanie pierwszeństwa podczas wyjazdu z drogi podporządkowanej. Niedoświadczeni kierowcy nie potrafią właściwie ocenić odległości od pojazdu nadjeżdżającego z boku, bezmyślnie wjeżdżają na skrzyżowanie, zmuszając samochód jadący drogą z pierwszeństwem do znacznego zredukowania prędkości. Bardzo łatwo wówczas o stłuczkę, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, że zdążymy przejechać skrzyżowanie przed zbliżającym się autem, nie wjeżdżajmy na nie!
- Młodych kierowców gubi również nieumiejętność korzystania z lusterek. Z tego względu wymuszają pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu oraz wyprzedzają inne pojazdy bez sprawdzenia, czy sytuacja drogowa na to pozwala. Przed wykonaniem jakiekolwiek manewru obowiązkowo zerkajmy w lusterka.
- Trudnością dla początkujących kierowców może okazać się też prawidłowe korzystanie z kierunkowskazów. Zapominają o ich włączeniu lub włączają je za późno ? nie przed wykonaniem manewru skrętu, tylko w trakcie jego trwania. Pamiętajmy, że kierunkowskazy służą do sygnalizowania zamiaru skrętu, a nie skrętu.
- Błędem popełnianym przez świeżo upieczonych kierowców jest także zbyt późne lub zbyt gwałtowne hamowanie. Można tego uniknąć, uważnie obserwując sytuację drogową oraz zmniejszając prędkość przed zbliżającymi się skrzyżowaniami.
- Grzechem młodych kierowców jest ponadto nieprzestrzeganie zasady ograniczonego zaufania. To podstawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dlatego ? nawet jeśli mamy pierwszeństwo na drodze ? zachowajmy szczególną ostrożność i obserwujmy innych uczestników ruchu drogowego.
Wszystkich tych umiejętności możemy nauczyć się na kursach na prawo jazdy, dlatego podejdźmy do tych zajęć z odpowiednim zaangażowaniem. W końcu zdobyte tam umiejętności przydadzą nam się przez całe życie.