Ograniczenia dla świeżo upieczonych kierowców

Ograniczenia dla świeżo upieczonych kierowców

0 przez blogadmin

Zastanawiasz się nad zapisaniem się na kurs na prawo jazdy? Myślisz, że kilka miesięcy zwłoki nie ma znaczenia? Wprost przeciwnie. W 2016 roku wchodzą w życie kolejne zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy.

Planowe zmiany nałożą wiele ograniczeń na świeżo upieczonych kierowców. Pierwszym z nich będzie konieczność potwierdzenia swoich kwalifikacji poprzez zaliczenie dodatkowych kursów. Młodzi kierowcy, w przeciągu 4 do 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy, będą musieli przystąpić do godzinnego kursu teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa jazdy i dwugodzinnego kursu w praktyce jazdy.

Wcześniej, w okresie próbnym, nowi kierowcy będą mieli obowiązek naklejenia zielonego liścia w widocznym miejscu na samochodzie. Takie oznaczenie ma być przede wszystkim informacją dla innych kierowców, że mają do czynienia z niedoświadczonymi uczestnikami ruchu drogowego. Zielony listek będzie też ułatwieniem w pracy policjantów, który będą mogli zwrócić baczną uwagę na niewprawnych kierowców.

Ze względu na chęć zapewniania jak największego bezpieczeństwa w ruchu drogowym młodzi kierowcy będą musieli też zachować szczególną ostrożność przy rozwijaniu prędkości. W obszarze zabudowanym nie będą mogli jeździć szybciej niż 50 km/h, choćby znaki dopuszczały taką możliwość, z kolei poza obszarem zabudowanym prędkość ich samochodów nie powinna przekraczać 80 km/h. Ograniczenie prędkości będzie obowiązywało również na autostradach i w tym wypadku będzie wynosiło 100 km/h.

Zapisanie się na naukę w szkole jazdy w najbliższym czasie pozwoli się przygotować do egzaminu i uzyskać uprawienia do prowadzenia samochodów osobowych jeszcze przed wprowadzeniem tych zmian.