Omijanie, wymijanie, wyprzedzanie – czym to się rożni?

Omijanie, wymijanie, wyprzedzanie – czym to się rożni?

0 przez manadmin

Mogłoby się wydawać, że pojęcia takie jak omijanie, wymijanie oraz wyprzedzanie to wyrazy bliskoznaczne, które zawsze można stosować zamiennie. Rzeczywiście mają one ze sobą wiele wspólnego, jednak kierowca – zarówno obecny, jak i przyszły – powinien wiedzieć, czym dokładnie się między sobą różnią.

Różnice pomiędzy omijaniem, wymijaniem i wyprzedzaniem

Prawo o ruchu drogowym dokładnie wskazuje, jakie są różnice pomiędzy każdym z manewrów. Co one oznaczają w praktyce?

  • Omijanie – jest manewrem polegającym na przejeżdżaniu albo przechodzeniu obok innego pojazdu lub uczestnika ruchu, którzy nie poruszają się. Odnosi się ono więc do statecznych obiektów.
  • Wymijanie – to w praktyce przejeżdżanie lub przechodzenie obok pojazdu albo uczestnika ruchu poruszających się w przeciwnym kierunku.
  • Wyprzedzenia – przejeżdżanie albo przechodzenie, jeśli inny pojazd lub uczestnik ruchu poruszają się dokładnie w tym samym kierunku.

Prawidłowe wykonywanie manewrów drogowych

Nie wystarczy tylko wiedzieć, co oznaczają poszczególne manewry, ale także jak prawidłowo je wykonywać. Taką wiedzę zdobywa się oczywiście podczas kursu na prawo jazdy kategorii B, a także innych kategorii do których można przygotować się także w naszej szkole nauki jazdy.

W praktyce najtrudniejszym i najbardziej niebezpiecznym manewrem jest wyprzedzanie. W skutek jego nieprawidłowego wykonywania, tylko w roku 2019 doszło do ponad 1,2 tys. wypadków w których zginęły aż 184 osoby. O czym więc koniecznie trzeba pamiętać przy przeprowadzaniu tego manewru, aby był on możliwie jak najbardziej bezpieczny?

Absolutnie kluczowym aspektem jest dobra widoczność, a także zachowanie pełnej koncentracji podczas takiej czynności. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na to, czy ma się dostatecznie dużo miejsca na manewr. Podczas samego wyprzedzania trzeba pamiętać także o bezpiecznym odstępie i przypadku rowerów, motorowerów oraz pieszych powinien być to co najmniej 1 metr odległości.

Jak doskonale widać, omijanie, wymijanie i wyprzedzanie to zgodnie z Prawem o ruchu drogowym zupełnie różniące się od siebie manewry.