Plac manewrowy ? jak z niego wyjechać?

Plac manewrowy ? jak z niego wyjechać?

0 przez blogadmin

Pierwszym etapem egzaminu na prawo jazdy, na którym sprawdzane są praktyczne umiejętności kandydatów na kierowców, jest plac manewrowy. Zadania, które mamy tu wykonać, są ogólnie znane i takie same dla wszystkich kursantów. Wydawałoby się, że zaliczenie tej części egzaminu nie powinno sprawić problemu. Dlaczego więc niektórzy już tutaj kończą jazdę egzaminacyjną?

Brak przygotowania

Najczęstsza przyczyną niepowodzenia jest brak odpowiedniego przygotowania. Jazda po prostej i po łuku oraz ruszanie pod górkę z wykorzystaniem hamulca ręcznego to podstawowe umiejętności, bez opanowania których nie można myśleć o jeździe po mieście. W związku z tym trzeba je dobrze przećwiczyć podczas kursu na prawo jazdy. Jeśli czujemy się niepewnie na placu manewrowym, warto to zasygnalizować swojemu instruktorowi i poprosić o dodatkowe lekcje w tym miejscu.

Nadmierny pośpiech

Pamiętajmy, że prawidłowe wykonanie wszystkich czynności na placu manewrowym wymaga od nas nie lada precyzji. Po przejechaniu łuku w tę i z powrotem musimy zatrzymać samochód w oznaczonym miejscu postojowym, nie przekraczając wyznaczonych linii i nie potrącając po drodze żadnego słupka. Jak tego dokonać? Przede wszystkim należy jechać powoli i odpowiednio balansować pedałami. Instruktorzy zalecają jazdę na pozycji gaz ? półsprzęgło, czyli z bardzo małą ilością gazu i delikatnie wciśniętym sprzęgłem. Starajmy się również jechać środkiem pasa, tak aby w lusterku wstecznym widzieć środkowy pachołek oznaczający pole zatrzymania.
Opanowanie należy zachować również przy przygotowywaniu pojazdu do ruszenia. Jeśli prawidłowo ustawimy fotel i lusterka, znacznie zwiększymy swoje szanse powodzenia na placu manewrowym. Przed odpaleniem samochodu, warto kilka razy poprawić się na fotelu, zając pozycję, w której będzie prowadzić auto, i jeszcze raz sprawdzić, czy na pewno mamy dobrą widoczną we wszystkich lusterkach.

Przed wyjechaniem na miasto

Wszystkich kursantów chcieliśmy przestrzec przed jeszcze jednym, często popełnianym błędem. Po zaliczaniu placu manewrowego, a przed włączeniem się do ruchu miejskiego, należy bezwzględnie pamiętać o włączeniu świateł. Zdarza się, że egzaminatorzy proszą, aby na placu je wyłączyć, a następnie sprawdzają, czy kandydat na kierowcę pamięta o ich włączeniu przed wyruszeniem na miasto. Warto też upewnić się, czy nie świeci się kontrolka hamulca ręcznego. Ruszenie pojazdem na hamulcu również może zakończyć nasz egzamin. Jeśli ustrzeżemy się podstawowych błędów, czeka nas najważniejsza część egzaminu ? jazda po mieście.