Powielane mity o egzaminach na prawo jazdy

Powielane mity o egzaminach na prawo jazdy

0 przez manadmin

Aby uzyskać prawo jazdy, niezbędne jest zdanie egzaminu, który przez wielu określany jest jako najtrudniejszy w życiu. Do ukończenia go z wynikiem pozytywnym, niezbędne jest dobre przygotowanie i co jeszcze ważniejsze – opanowanie stresu. Niestety nie każdemu udaje się to za pierwszym razem. Nic więc dziwnego, że wśród zdających krążą historie, które mrożą krew w żyłach młodych kandydatów na kierowcę. Czy wszystkie przekazywane opowieści są prawdziwe? A może niektóre z nich to mity? W naszym artykule przedstawiamy kilka najpopularniejszych teorii i pokazujemy, dlaczego nie warto w nie wierzyć.

Mit 1: grudzień to najlepszy miesiąc do zdawania egzaminu

Przekonanie to opiera się na przypuszczeniu, że grudzień, czyli ostatni miesiąc roku jest czasem podsumowań i momentem tworzenia statystyk. Wiele osób przypuszcza, że poszczególne WORD-y chcą poprawić swoje wyniki, przyjmując do grona kierowców większą ilość osób. Czy jest to prawda? Niestety nie ma to poparcia w udostępnianych danych. Na tle innych miesięcy, grudzień nie wyróżnia się niczym szczególnym.

Mit 2: egzaminator ma zawsze rację i nie należy tego podważać

To przekonanie również jest mitem. Egzaminator jest człowiekiem, jak każdy inny i w czasie egzaminu na prawo jazdy wykonuje swoją pracę. Oczywiście jego zadaniem jest ocena naszych umiejętności, dlatego musi zachowywać się według pewnych odgórnie narzuconych standardów. Nie oznacza to jednak, że jest nieomylny i że jako osoby zdające nie mamy prawa głosu. Zawsze warto dbać o uprzejmość i wytworzenie miłej atmosfery. Wynika to jednak nie z chęci przypodobania się egzaminatorowi, ale z powszechnie obowiązujących standardów zachowania i zasad.

Nie prawdą jest także, że odwoływanie się od wyniku egzaminu nie ma sensu. Cała trasa nagrywana jest przecież przez nowoczesne kamery, które w razie konieczności dają pełny obraz tego, co miało miejsce. Dlatego każdy, kto uważa, że został niesłusznie osądzony, powinien złożyć odwołanie. Zawsze warto walczyć o swoje prawa.  

Mit 3: W czasie egzaminu wszystkie odległości mierzone są linijką 

Mit ten ma związek z przekonaniem, że egzaminator to osoba bardzo surowa, która wymaga od osoby zdającej niemal pełnej doskonałości. Opowiadana jest nawet historia o tym, jak odległości od zaparkowanego pojazdu lub od pachołka były mierzone przy pomocy szkolnej linijki. Można jednak odetchnąć z ulgą, ponieważ opis ten jest jedynie bajką. Egzaminatorzy oceniają całokształt wiedzy i umiejętności. Dodatkowo manewry związane z parkowaniem, takie jak parkowanie prostopadłe i równoległe wykonywane są w warunkach drogowych w mieście, co sprawia, że o mierzeniu odstępów nie może być mowy.

Mit 4: Egzaminator może z premedytacją wprowadzać nas w błąd

Nowe pokolenia kursantów są przestrzegane przed kolejnym zagrożeniem: egzaminator, który nie chce “zaliczyć” naszego podejścia, może z premedytacją wprowadzać nas w błąd. Posługuje się w tym celu podchwytliwymi poleceniami, takimi jak polecenie zaparkowania w niedozwolonym miejscu, czy polecenie wjechania w ulicę z zakazem poruszania się. Czy jest to prawda? Okazuje się, że w świetle prawa takie zachowanie jest niedozwolone. Jeśli jednak spotka nas opisana sytuacja, możemy odwołać się od podjętej decyzji. 

Mit 5: Zdanie egzaminu na prawo jazdy jest niemożliwe w sezonie zimowym  

Mit ten opiera się na przekonaniu, że warunki panujące zimą są trudne do pokonania, szczególnie dla młodego kierowcy. I jest w tym nieco prawdy. Okoliczności takie, jak śnieg, czy śliska powierzchnia utrudniają jazdę i wymagają dodatkowych umiejętności. Trzeba jednak przyznać, że jazda zimą czeka nas prędzej czy później. Warto więc przygotować się do niej pod okiem specjalistów i rozpocząć kurs właśnie w sezonie jesienno-zimowym. Co więcej, zdawanie egzaminu w trudnych warunkach może okazać się znacznie łatwiejsze. Jak to możliwe? Kiedy na drodze zalega lód, a z nieba sypie się biały puch, wszyscy kierowcy jeżdżą wolniej i ostrożniej. Dla zdającego oznacza to łatwiejszą zmianę pasa ruchu, czy łatwiejsze włączenie się do ruchu.  

Mit 6: W czasie egzaminu konieczna jest powolna jazda

Czy rzeczywiście w czasie egzaminu musimy jeździć bardzo powoli? Okazuje się, że nie. Oczywiście powinniśmy zachować pełną ostrożność i prowadzić pojazd zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami. Nie oznacza to jednak, że jazda dużo poniżej wskazanej prędkości zaliczana jest “na plus”. Takie zachowanie może spowalniać i tamować ruch na drodze i wskazywać, na braki w posiadanych umiejętnościach.

Mit 7: Są egzaminatorzy, u których nigdy nie zdaje się za pierwszym razem

Wiele osób uważa, że zdanie egzaminu na prawo jazdy za pierwszym razem jest wręcz niemożliwe. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że jest to mit. Niestety, w większości przypadków niepowodzenie związane jest z brakiem odpowiedniego przygotowania i silnym stresem. Nie oznacza to, że nasz egzaminator jest nieludzki i że specjalnie wytyka nasze błędy. Pamiętajmy, że w większości przypadków, egzaminatorzy są wykwalifikowanymi osobami, którzy wykonują swoją pracę w oparciu o określone kryteria. Nie ma więc miejsca na złośliwości, zły humor, czy specjalne “oblewanie” zdających.

Mit 8: Gdy ktoś przed Tobą zdał, masz mniejsze szanse na pozytywny wynik

To kolejny mit, który powtarzany jest między zdającymi. Na jego fałszywość wskazuje jednak doświadczenie tych, którzy podchodzili do egzaminu w jednym dniu. Sytuacja wygląda podobnie, jak ta opisana wyżej: nasze powodzenie zależy od posiadanych umiejętności, które musimy pokazać. Zdanie egzaminu to nie wyliczanka, która jest korzystna dla przypadkowych osób, ale kwestia wyszkolenia. 

Nasza oferta

Skoro powiedzieliśmy o kilku rozpowszechnionych mitach, warto wspomnieć o jednym podstawowym fakcie: o tym, czy zdamy, czy nie, decyduje nasze przygotowanie, umiejętności i opanowanie stresu. Nic więcej. Podstawową wartością są umiejętności, które zdobyliśmy w czasie kursu. Dlatego warto wybrać szkołę jazdy, która w kompleksowy sposób przygotowuje nas zarówno do egzaminu, jak i do dalszej jazdy w prawdziwym życiu.

Dlaczego warto wybrać właśnie nas? Przede wszystkim dlatego, że działamy już od lat i wiemy, jak przeprowadzać kompleksowe kursy i szkolenia dla przyszłych kierowców wszystkich kategorii. Od początku działalności naszym celem jest jak najskuteczniejsze przekazywanie wiedzy i tworzenie jak najlepszych warunków do jej utrwalania w praktyce. Systematycznie uzupełniamy wyposażenie w materiały dydaktyczne i wzbogacamy nasze metody nauczania. Jednocześnie doskonalimy naszą infrastrukturę, dzięki czemu obecnie możliwa jest też nauka na platformie e-learning. 

Nasze zajęcia prowadzone są pod okiem wykwalifikowanych, cierpliwych i miłych instruktorów. Oferujemy także możliwość bezpłatnego korzystania z komputerowego programu egzaminacyjnego w godzinach otwarcia biura, zajęcia teoretyczne na platformie e-learning, badanie lekarskie i psychologiczne na miejscu, możliwość rozłożenia opłat za kurs prawa jazdy na raty i dokonywania płatności w siedzibie szkoły, a także zajęcia z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez ratownika medycznego.