Prawidłowa pozycja za kierownicą

Prawidłowa pozycja za kierownicą

1 przez clearsense

Mało kto przywiązuje wagę do tego, w jakiej pozycji zasiada za kierownicą. Tymczasem ma ona niebagatelne znacznie zarówno w kwestii komfortu, jak i bezpieczeństwa jazdy. Zajmując prawidłową pozycją, będziemy w stanie odpowiednio szybko zagregować w razie pojawienia się zagrożenia na drodze.

Przygotowaliśmy kilka porad, które pozwolą Wam skontrolować pozycję zajmowaną za kierownicą.

Ustawienie fotela, oparcia fotela i zagłówka

W pierwszej kolejności musimy prawidłowo ustawić fotel ? powinien znajdować się on w takim położeniu, aby po naciśnięciu pedału sprzęgła lewa noga pozostawała lekko zgięta. Jeśli usiądziemy zbyt blisko kierownicy (w tzw. pozycji na modliszkę), uniemożliwi to nam szybkie wykonywanie manewrów, z kolei jeśli znajdziemy się za daleko od kierownicy, spowoduje to ograniczenie widoczności na drodze.

Następnie powinniśmy zadbać o wyregulowanie oparcia fotela. Przy jego prawidłowym ustawieniu kręgosłup przyjmuje pozycję najbardziej zbliżoną do pionowej oraz mamy możliwość położenia dłoni na kierownicy bez konieczności odrywania ramion lub pleców od oparcia.

Nie bez znaczenia jest również ustawienie nagłówka. Zaleca się, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości szczytu głowy. Jest to bardzo ważne, gdyż w przypadku kolizji może to uchronić kierowcę przed uszkodzeniem kręgosłupa.

Konieczne jest też regulacja pasów bezpieczeństwa. Pas powinien przylegać do ciała, a jego górna część ma znaleźć się w połowie wysokości obojczyka.

Ustawienie kierownicy

Zwróćmy ponadto uwagę na to pozycję dłoni na kierowcy. Instruktorzy na kursach nauki jazdy zalecają, aby ręce były lekko zgięte w łokciach, a dłonie spoczywały na kierownicy w tzw. pozycji ?za piętnaście trzecia?. Wówczas możemy swobodnie kręcić kierownicą, a nasze ręce nie skrzyżują się. Pamiętajmy też o tym, aby zbyt kurczowo nie ściskać koła kierownicy.