Prawo jazdy kategorii B+E. Wymagania, kursy, egzamin

Prawo jazdy kategorii B+E. Wymagania, kursy, egzamin

0 przez manadmin

Dysponując prawem jazdy kategorii B+E, możemy kierować zespołem pojazdów z przyczepą o wadze większej niż 750 kg. Jak zdobyć tego rodzaju uprawnienia?

 

Kursy dla kierowców ? kategoria E/B

Musisz poszerzyć swoje kwalifikacje kierowcy, bo jest ci to potrzebne w wykonywanym zawodzie? A może chcesz po prostu wybrać się na wakacje samochodem z większą przyczepą kempingową? Dobrym pomysłem okaże się więc zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii B+E. Wcześniej jednak trzeba przejść specjalistyczny kurs w szkole nauki jazdy. Co warto wiedzieć na jego temat?

 

Prawo jazdy kategorii B+E pozwala kierować zespołem pojazdów, w którym dopuszczalna masa całkowita ciągnionego elementu nie przekracza 3,5 tony. Może ona za to przekraczać przyjęte 750 kg, będące limitem w przypadku prawa jazdy kategorii B. Oznacza to, że dysponując prawem jazdy tej kategorii, będziemy legalnie mogli transportować nie tylko wspomniane na wstępie przyczepy kempingowe, ale też na przykład przyczepy konne czy lawety. W wielu sytuacjach okazuje się to niezwykle przydatne zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym.

 

Wymagania

Inaczej niż w przypadku chociażby kategorii C, do egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B+E można podchodzić już w wieku 18 lat. Co więcej, od marca 2016 r. nie trzeba zdawać w nim części teoretycznej. W związku z tym również podczas odpowiedniego kursu odbywają się wyłącznie zajęcia praktyczne.

? Jest ich łącznie tylko 15 godzin ? mówi przedstawiciel wrocławskiej szkoły nauki jazdy Manewr. ? Widać więc, że wymogi dotyczące przyszłego kierowcy w porównaniu w innymi kategoriami nie są bardzo wygórowane ? dodaje.

Konieczne jest jednak posiadanie prawa jazdy kategorii B. Jeśli chodzi o pozostałe formalności, to wyglądają one podobnie jak w przypadku każdej innej kategorii prawa jazdy. Trzeba mianowicie udać się do starostwa albo urzędu miasta i w wydziale komunikacji złożyć wniosek o wydanie numeru PKK ? profilu kandydata na kierowcę. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów, a także fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.

 

Egzamin

Kiedy już mamy numer PKK, możemy zgłosić się do wybranego ośrodka szkolenia kierowców (OSK), w którym po odbyciu przepisowych 15 godzin jazdy po placu manewrowym i w ruchu drogowym organizowany jest praktyczny egzamin wewnętrzny. Dopiero jego pomyślne zdanie sprawia, że OSK może zaktualizować PKK, co jest niezbędne, by przystąpić do państwowego egzaminu na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Oprócz samej jazdy oraz wykonywania manewrów, takich jak choćby parkowanie skośne lub prostopadłe, sprawdzone zostaną na nim również umiejętności z zakresu złączenia pojazdu z przyczepą, na koniec zaś ich rozprzęgania ? czego wcześniej oczywiście nauczymy się na kursie.