Stres na egzaminie ? jak z nim walczyć?

Stres na egzaminie ? jak z nim walczyć?

2 przez blogadmin

W trakcie egzaminu na prawo jazdy jednym z naszych największych wrogów jest stres. Musimy się nauczyć kontrolować swoje emocje za kierownicą. To umiejętność konieczna ? nie tylko do tego, żeby zaliczyć egzamin, lecz także do tego, aby w przyszłości być dobrym, odpowiedzialnym kierowcą.

Przygotowanie do egzaminu

Podstawą sukcesu na egzaminie są odpowiednio wypracowane umiejętności. Jeżeli jesteśmy pewni siebie, potrafimy lepiej poradzić sobie także ze stresem. Trening czyni mistrza, więc ćwiczymy tyle, na ile pozwalają nam czas i możliwości finansowe. Jeśli po ukończonym kursie, nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, powinniśmy poprosić o dodatkowe lekcje w ośrodku szkolenia kierowców. Nie wstydźmy się też zasugerować instruktorowi nauki jazdy, z którym elementem prowadzenia pojazdu radzimy sobie najgorzej. Przećwiczenie wszystkich możliwych manewrów przełoży się na naszą pewność siebie w dniu egzaminu.

Przed egzaminem

Zadbajmy o odpowiedni wypoczynek przed egzaminem ? nie przeciążajmy się zbytnio poprzedniego dnia, zrelaksujemy się przy dobrej książce czy ulubionej muzyce, połóżmy się wcześniej spać. Rano nie zapominajmy o zjedzeniu pełnowartościowego śniadania, np. bułki z bananem. Owoce te zawierają dużo witaminy B, dlatego pomagają się uspokoić. Lepiej natomiast unikać dużej ilości kawy, czy tym bardziej napojów energetycznych, gdyż zawarta w nich kofeina może tylko spowodować nadmierne pobudzenie i większy niepokój.

Najtrudniej zachować opanowanie, będąc już w ośrodku egzaminacyjnym i czekając na swoją kolej. Bardzo ważne jest wówczas pozytywne nastawienie. Pomyślmy o przebiegu całego kursu, wszystkich jazdach na mieście, w czasie których wielokrotnie ćwiczyliśmy manewry sprawdzane na egzaminie. Potraktujmy egzamin właśnie jako okazję do zweryfikowania swoich umiejętności, a nie jako ostatnio przeszkodę przed zdobyciem prawa jazdy. Postarajmy się odciąć od tego, co dzieje się wokół ? nie ma co słuchać narzekań innych, nie ma się co niepotrzebnie zamartwiać. W końcu sami jesteśmy dostatecznie dobrze przygotowani!

Stres przy egzaminie na prawo jazdy jest nieunikniony, jednak to tylko od nas zależy, czy będzie on delikatny i motywujący, czy paraliżujący i destruktywny. Ten pierwszy jest jak najbardziej wskazany!