Uprawnienia do prowadzenia maszyn szansą na karierę w budownictwie

Uprawnienia do prowadzenia maszyn szansą na karierę w budownictwie

0 przez manadmin

Coraz więcej osób interesuje się zdobyciem uprawnień do prowadzenia maszyn budowlanych. Nic w tym dziwnego – w ostatnich latach w branży budownictwa i drogownictwa wiele się działo, a pracodawcy nieustannie poszukiwali rąk do pracy. Czy aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, warto zrobić kurs operatora spycharki lub koparko-ładowarki? Oczywiście, że tak!

Jak wygląda kurs?

Każdy kurs wygląda oczywiście inaczej, inne są też wymagania dla osób, które chcą do niego przystąpić. Przykładowo, aby przystąpić do kursu na operatora spycharki, nie jest konieczne posiadanie prawa jazdy. Jeśli jednak operator ma poruszać się po drogach publicznych, „zwykłe” prawo jazdy musi mieć. Warto więc wcześniej upewnić się, czego oczekuje od nas dany pracodawca. Kursy podzielone są na części: teoretyczną i praktyczną. Na części teoretycznej kursanci dowiadują się wszystkiego o podstawowych parametrach danego sprzętu, jego budowie i działaniu oraz osprzęcie pomocniczym. Zawsze ogromny nacisk kładziony jest oczywiście na zasady bezpieczeństwa podczas eksploatacji danego sprzętu. W teorii omawia się również technologię realizacji robót danym sprzętem. Na przykład w przypadku kursu operatora spycharki, słuchacze zdobywają tez informacje na temat różnych rodzajów gruntów. Dopiero po przyswojeniu informacji teoretycznych rozpoczyna się zajęcia praktyczne. Oczywiście zaczyna się on od instruktażu ogólnego i stanowiskowego, jazdy i pracy bez obciążenia. Gdy kursanci opanują już te umiejętności, zaczynają ćwiczenia przypominające prawdziwą pracę – są one kluczowe. Im więcej kursant nauczy się podczas zajęć praktycznych, tym mniej będzie uczył się na błędach jako pracownik budowy. Część praktyczna obejmuje też naukę usuwania drobnych usterek, przygotowanie urządzeń do transportu czy sporządzanie dokumentacji eksploatacyjnej.

Czy warto robić kolejne kursy?

Zdecydowanie tak. Branża budowlana cały czas rozkwita, a pracodawcy szukają wysoko wykwalifikowanych pracowników. Nie wszyscy z nich mają czas i środki na wysyłanie swoich pracowników na kursy – zdecydowanie wolą więc zatrudniać osoby, które od pierwszego dnia pracy będą w stanie wykonywać wszystkie swoje obowiązki. Posiadanie uprawnień do prowadzenia większej ilości maszyn statystycznie zwiększa też szanse danej osoby na znalezienie dobrze płatnej pracy. Wszechstronnych pracowników firmy zwalniają też w ostatniej kolejności.