W jakich butach prowadzić samochód?

W jakich butach prowadzić samochód?

0 przez blogadmin

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawę, ale odpowiednio dobrane obuwie ma duży wpływ nie tylko na komfort, lecz i bezpieczeństwo jazdy. Ułatwia m.in. szybką reakcję w przypadku hamowania, zmiany biegów czy przyspieszania. Warto więc dowiedzieć się, jakie obuwie najlepiej nadaje się do prowadzenia pojazdów.

Dobre obuwie powinno przede wszystkim mieć odpowiednią podeszwę. Nie może być ona zbyt gruba i twarda. Kierowca musi mieć możliwość wyczucia siły, z jaką naciska pedały. Podeszwa powinna mieć też dobrą przyczepność, aby zapobiegać ześlizgiwaniu się stopy z pedałów. Z całą pewnością należy zrezygnować ze zbyt szerokich butów, które mogłyby doprowadzić do tego, że jednocześnie naciśniemy na dwa sąsiadujące pedały.

Latem trzeba zwrócić uwagę na mocowanie obuwia wokół kostki. But musi stabilnie przylegać do stopy, by nie wysunął się z niego. Z całą pewnością nierozsądna jest jazda w tzw. japonkach czy klapkach. Jazda boso również jest absolutnie niedozwolona.

Najlepszym obuwiem są buty sportowe na płaskiej podeszwie o dobrej przyczepności.

Jakie buty są najlepsze do jazdy samochodem?

Idealne obuwie do prowadzenia pojazdów powinno mieć podeszwę o grubości do ok. 2,5 cm. Podeszwa nie powinna być jednak zbyt szeroka. Buty muszą wykazywać dobrą przyczepność i nie mogą zsuwać się z pedałów. Powinny również dobrze trzymać się stopy. Jednocześnie należy wybrać obuwie, które będzie po prostu wygodne. Zrezygnujmy z budów, które ograniczają ruchy lub powodują dyskomfort. W takim właśnie obuwiu powinna odbywać się nauka jazdy.

Jakich butów kierowcy powinni unikać?

Kierowcy powinni zrezygnować z butów na platformie czy koturnie. Mają one za grubą i zbyt ciężką podeszwę, co może utrudniać szybkie ruchy, ograniczać czucie i prowadzić utknięciem stopy między pedałami.

Nie należy również zakładać szpilek czy obuwia o wysokich i cienkich obcasach. Mogą one utknąć np. w dywaniku, uniemożliwiając manewrowanie. Jednocześnie nie zapewniają one odpowiedniego, stabilnego wsparcia dla stopy.

Jak już zostało wspomniane, kierowcy nie powinni prowadzić w klapkach, japonkach czy butach wiązanych w kostce, ani obuwia zbyt ciasno przylegającego w okolicach kostki.