W jakim wieku można zrobić prawo jazdy na motor?

W jakim wieku można zrobić prawo jazdy na motor?

Wyłącz przez manadmin

Zalety motocykli można mnożyć. Przede wszystkim, jest to bardzo wygodny środek lokomocji – niezależnie od tego, czy potrzebujesz sposobu, by szybko przemieścić się z jednej dzielnicy do drugiej, czy planujesz wyprawę przez całą Polskę, na motorze dotrzesz wszędzie. Oprócz tego tankowanie i utrzymanie motocykla jest zdecydowanie mniej kosztowne, niż w przypadku samochodu. No i najważniejsze – jazda na motorze to świetna zabawa!

Nic dziwnego, że motocykle cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Polaków w każdym wieku. Niektórzy decydują się na kurs na motor dopiero po latach doświadczenia w prowadzeniu samochodu, tymczasem inni rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem pojazdów właśnie od motoru. Ile lat trzeba skończyć, żeby zdać prawo jazdy na motor?

W wieku ilu lat można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy na motor?

Istnieją cztery kategorie prawa jazdy, które upoważniają do prowadzenia jednośladów wyposażonych w silnik. Kategoria AM uprawnia do kierowania pojazdami rozwijającymi prędkość do 45km/h, o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 cm³. Zdobyć prawo jazdy kat. AM można nawet wieku 14 lat.

Kolejna kategoria to A1, upoważniająca do kierowania motocyklami, których pojemność skokowa silnika wynosi maksymalnie 125 cm³, moc 11 kW, a stosunek mocy do masy własnej max. 0,1kW/kg. O kategorię A1 mogą ubiegać się już 16-latkowie.

Osoby, które chciałyby prowadzić większe i mocniejsze pojazdy, mogą postarać się o prawo jazdy kat. A2. Ta kategoria upoważnia do prowadzenia motocykli, których moc nie jest większa, niż 35 kW. Dodatkowo stosunek mocy do masy własnej pojazdu nie może przekraczać 0,2kW/kg. Minimalny wiek w przypadku kat. A2 to 18 lat.

Ostatnia z kategorii to kategoria A, upoważniająca do kierowania każdym motocyklem, bez względu na pojemność silnika i wagę. Do egzaminu na kat. A mogą podejść osoby, które ukończyły 24 lata lub posiadają uprawnienia na kat. A2 od minimum dwóch lat. Oznacza to, że możliwe jest zdanie prawo jazdy kategorii A już w wieku 20 lat.